ÚvodČeská nejKulturníKinoautomat – první interaktivní film na světě
Kulturní

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Slyšeli jste někdy o Kinoautomatu? Multimediální projekt scénáristy a režiséra Radúze Činčery (17. června 1923, Brno – 28. ledna 1999, Praha) mohli diváci poprvé vidět v roce 1967 na světové výstavě EXPO ’67 v kanadském Montrealu. Pražská premiéra Kinoautomatu se konala v roce 1971 v kině Světozor.
Kinoautomat byl první interaktivní filmový systém na světě, kde diváci mohli ovlivnit pokračování děje. Českým divákům se poprvé představil v roce 1971 v pražském kině Světozor. Radúz Činčera svůj příběh Člověk a jeho dům pojal jako situační komedii, kde se hlavní děj točí kolem obyvatel jednoho činžovního domu. Na scénáři spolupracoval s Pavlem Juráčkem, Jánem Roháčem, Vladimírem Svitáčkem a představitelem hlavní role, hercem Miroslavem Horníčkem. V dalších rolích vystupovali Miroslav Macháček, Josef Somr, Karla Chadimová, Libuše Švormová, Jiří Schmitzer, Jan Libíček a další filmové hvězdy šedesátých let.

Film se vždy v určitém napínavém momentě zastavil, na jeviště před filmové plátno vyšel moderátor a vyzval diváky, aby pomocí jednoduché otázky a dvou tlačítek rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat. Tuto možnost nabídl systém a příběh Kinoautomatu celkem osmkrát během jediného představení.

Nápad předběhl svou dobu i v technických nárocích: do sedadel bylo potřeba zabudovat hlasovací zařízení, aby každý divák měl vlastní ovladač. Představení sice mělo obrovský úspěch a promítalo se dokonce dvakrát denně, ale v roce 1972 Kinoautomat režim zakázal. Skupina tvůrců se dokonce ocitla na černé listině, Radúz Činčera pak jako občan socialistického Československa nesměl svůj vlastní vynález nabídnout zahraničním zájemcům. Kinoautomat tak putoval společně s dalšími nepohodlnými filmy a projekty do pomyslného trezoru. Na veřejnost se dostal až po desítkách let, kdy jeho obnovenou premiéru připravilo opět kino Světozor společně s režisérkou Alenou Činčerovou, dcerou Radúze Činčery.

Kinoautomat rovněž uvedla Česká televize. Vysílala jej současně na obou programech ČT1 a ČT2, vybranou verzi si diváci mohli zvolit přepnutím programu. Na stejném principu jako Kinoautomat byl založený seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka z roku 1985; diváci ve studiu hlasovali, jak se má hlavní hrdina (v tomto případě Josef Dvořák aneb kuchař Svatopluk Kuřátko) rozhodnout. Autor původního nápadu Radúz Činčera se ovšem na projektu nepodílel.
 
Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhá v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou by podle organizátorů mělo navštívit patnáct milionů lidí. Jak vypadá český pavilon, čím Česká republika překvapí svět a kde najdete připomínky minulých ročníků?

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Kino Světozor v Praze Zážitky

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor, které bylo vystavěno roku 1918, se nachází pod stejnojmennou pražskou pasáží. Několik let po první projekci bylo kino přestavěno na kabaret, ale k původní funkci se vrátilo v roce 1957. Od roku 2004 se Světozor stal artovým premiérovým kinem.