Muzeum zde bylo zřízeno v 80. letech 20. století a kromě historie poštovnictví se může chlubit
největší sbírkou známek u nás. Prohlédnout si zde můžete nejen expozici poštovních
známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i
specializované sbírky a dopisy s otisky razítek. Ne vše je k vidění v
Praze, určitě stojí za to navštívit i pobočku muzea ve
Vyšším Brodě.
- Poštovní muzeum vlastní unikátní osmdesátiblok prvních novinových známek světa
- Najdete zde nejstarší poštovní schránku v českých zemích
- V Poštovním muzeu Vyšší Brod jsou umístěny rekonstrukce poštovních úřadoven z 18. a 20. století. Nejnovější z nicj je úřadovna z období první Československé republiky
- Sbírka vozů a kočárů v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě – s 26 hipomobilními dopravními prostředky je tato sbírka jedna z největších u nás.
Zajímavosti z Poštovního muzea aneb víte, že...?
- první československá známka vyšla necelé dva měsíce po vzniku republiky? V roce 1918, po vzniku státu, se rychlému a kvalitnímu vyhotovení známky jako státního symbolu přikládala velká důležitost a nově ustavená poštovní správa pro ni hledala opravdu povolaného autora. Mistra Muchu o návrh požádala již 30. října 1918 s tím, že kvůli reprodukci výplatní známky, na které státu záleželo nejvíce, musel být vypracován do dvaceti čtyř hodin. Světově proslulý představitel secese předložil několik námětů, z nichž se jako nejméně konfliktní jevilo panorama Hradčan, sídla českých vládců, od středověku symbolicky spjatého s osudem národa.
- brzdový kámen sloužil jako první dopravní značka? Brzdové kameny byly umísťovány před prudkým klesáním. V jejich horní části byl vytesán reliéf tzv. „šupky" – smykové kočárové brzdy, kterou s sebou formané a postilióni běžně vozili. Šlo o vykovaný kus železa se žlábkem, připevňovaný řetězem k zadnímu kolu vozu. Vůz pak jel z kopce smykem, což snižovalo jeho rychlost. V pobočce Poštovního muzea ve Vyšším Brodě se nachází pískovcová replika zhotovená podle originálu umístěného při silnici z Rožmberka do Vyššího Brodu na úbočí Šibeničního vrchu.
- Poštovní muzeum bylo založeno jako první muzeum po vzniku československého státu? Stalo se tak výnosem ministerstva pošt a telegrafů z 18. prosince 1918, jímž byl vrchní poštovní oficiál Václav Dragoun pověřen „přípravnými pracemi k zařízení samostatného poštovního muzea". Shodou okolností k tomu došlo ve stejný den, kdy byly vydány první československé poštovní známky – dvě hodnoty proslulé výplatní emise Hradčany a dvě hodnoty emise novinové od světoznámého malíře Alfonse Muchy.