ÚvodČeská nejKulturníVizovické pečivo – nejslavnější dekorativní pečivo
Kulturní

Vizovické pečivo – nejslavnější dekorativní pečivo

Jak už sám název napovídá, jedná se o pečivo, které pochází z malého městečka Vizovice nedaleko Zlína. Vizovické pečivo je významnou ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Ve Vizovicích má výroba pečiva starou tradici, její původ sahá mnoho století nazpět. Má své známé charakteristické znaky a vyniká přesně vyhraněnou specifičností. Není určeno k jídlu, ale k dekoraci.
Věhlas vizovického pečiva se brzy rozšířil daleko za hranice vizovicka. Putovalo nejen do celých Čech, ale i do Vídně, Štýrského Hradce, Budapešti. Ukázky vizovického pečiva byly poslány dokonce i na světovou výstavu do Montrealu a jsou rovněž vystaveny jako ukázka výjimečného lidového umění v Muzeu člověka v Paříži. Aby se figurky, zvířátka, věnečky a další pečená umělecká dílka mohly nazývat pravým vizovickým pečivem, musí být vytvořeny podle tradičních pravidel, která se datují už od šestnáctého století. Těsto tedy musí být jednobarevné, bez přibarvování. Dále je dané, že v celé kolekci existuje jen 34 druhů zvířátek. Byly to vlastně symboly, které představovaly určité vlastnosti tak, jak si jich na Valašsku cenili, případně jaké uctívali.

Vizovické pečivo se dříve peklo ze zbytků mouky jako dárek pro děti na hraní. K tradičním vzorům patří například ježek, holubička, veverka, koníček, rybička, miminko, panenka, rak, páv, nebo třeba žába a beránek. Každé zvířátko má přitom svou symboliku: žába značí ochranu čisté vody, kohout mužnost, holubice lásku a klid v rodině, veverka dobrou hospodyňku, rak ochranu žen v šestinedělí, ryba značila mlčenlivost, ježek dokázal z domu vypíchat všechny nemoci a slepička s kohoutkem znamená rodinu.

Pečivem se ozdobil stůl a dům při různých příležitostech – křesťanské svátky, svatby, křtiny i pohřby. Veverka se dávala na vánoční stůl, aby hospodyňka byla po celý rok čiperná, holubička měla přivolat jaro. Podobné pečivo se v různých formách objevuje u mnohých národů, které pěstovaly obilí. Těsto se vyrábí z půl litru bílé hladké mouky a dvou decilitrů studené vody. Potom se dobře propra­cuje, až je hladké a tvárné. Za pomocí rukou, nože, nůžek, pinzety a dalších běžných domácích pomůcek se tvaruje nejčastěji do tvarů zvířátek. Vytvarované figurky se následně nechají oschnout, potřou se vajíčkem a dají se péct při mírné teplotě až pět hodin.


Význam základních symbolů

Čáp – zvěstoval příchod novorozeněte
Děťátko - znamenalo radost
Holubička - přinášela do domova klid a mír
Jelen - představoval bystrost
Ještěrka - přinášela bohatství
Ježek - bodlinami vyháněl zlo z rodiny
Kachna - byla dobrou matkou
Kohout - znamenal mužnost, přivolával štěstí
Kohout se slepicí – plodnost
Koník - znamenal věrnost
Labuť - znak milostnosti
Liška - chytrost
Mořská panna – připomínala, že i na našem území bylo moře
Mrtvá holubička – symbol ubitého valašského zbojníka
Ovečka - znamenala dobrou úrodu
Páv - symbol bohatství
Pavouk - přinášel štěstí
Rak - chránil před neštěstím
Ryba - symbol mlčenlivosti
Sluníčko - dárce života
Strom - symbol manželské věrnosti a trvalého štěstí
Štika - ochránce vody
Tetřev - přinášel bohatství
Veverka - dobrá hospodyňka
Zajíc - znamenal postřeh
Žába - znak čisté vody
Na oslavu nejkrásnějších svátků v roce zve skanzen Zubrnice

Na oslavu nejkrásnějších svátků v roce zve skanzen Zubrnice

Nechte se o víkendu přenést o několik staletí do minulosti. Skanzen v Zubnicích nedaleko Ústí nad Labem na víkend 9. a 10. prosince 2023 připravil tradiční akci Vánoce ve skanzenu. Trhy s muzikou, dílničkami a vánoční zábavou budou po oba víkendové dny otevřeny od 9:00 do 16:00. A co uvidíte? Jaké byly vánoční zvyky a výzdoba na přelomu minulého století, navíc ucítíte i vůni vánoček. Na děti čekají úkoly vánoční stezky, mohou si také v dílnách vyrobit drobný dárek. Vánoční náladu navodí vystoupení pěveckých sborů v kostele.

Výrobky ze slámy, šustí i modrotisku: poznejte krásu lidových řemesel

Výrobky ze slámy, šustí i modrotisku: poznejte krásu lidových řemesel

Modrotisk, sláma, šustí, proutí nebo dřevo, to jsou klasické materiály, ze kterých naši předkové dokázali zhotovit krásné ozdobné předměty anebo věci denní potřeby. Tipy, kde poznat prastará řemesla a výrobky šikovných rukou vám poradí Kudy z nudy.

10. 7.13. 7.
Masters of Rock 2025 Vizovice

Masters of Rock 2025 Vizovice

Vizovice, Zlínský kraj
9. 12.
Zimní harmonie

Zimní harmonie

Vizovice, Zlínský kraj
14. 10.23. 12.
Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vánoční výstava v Galerii Mariette ve Vizovicích

Vizovice, Zlínský kraj
24. 12.29. 12.
Tradiční vánoční akce na zámku Vizovice

Tradiční vánoční akce na zámku Vizovice

Vizovice, Zlínský kraj
14. 12.15. 12.
Valašská výstava betlémů

Valašská výstava betlémů

Neubuz, Zlínský kraj
14. 12.15. 12.
Valašská výstava betlémů

Valašská výstava betlémů

Neubuz, Zlínský kraj
23. 11.24. 11.
Advent v Zoo Zlín 2024

Advent v Zoo Zlín 2024

Zlín, Zlínský kraj
21. 12.5. 1.
Vánoční Zoo Zlín 2024

Vánoční Zoo Zlín 2024

Zlín, Zlínský kraj