ÚvodČeská nejKulturníZdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec
Kulturní

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.
Po studiu na gymnáziu a Vysoké škole pedagogické Zdeněk Svěrák několik let učil na základních školách v Měcholupech a Žatci. V roce 1962 nastoupil do armádní redakce Československého rozhlasu, začal psát rozhlasové povídky a pohádky a s kolegy Jiřím Šebánkem a Karlem Velebným také připravovali přímé přenosy z imaginární nealkoholické vinárny U Pavouka. Tam vznikla postava nedoceněného a univerzálního českého velikána Járy Cimrmana. Roku 1967 vzniklo Divadlo Járy Cimrmana, pro které Svěrák připravil první hru pojmenovanou Akt. Na dalších se pak podílel společně s Ladislavem Smoljakem. Spolu také psali scénáře oblíbených filmových komedií a ve většině z nich si také zahráli.

V rozhlase také poznal skladatele Jaroslava Uhlíře, s nímž od té doby spolupracuje. Řada jejich písní zlidověla, namátkou Není nutno filmové pohádky Tři veteráni, Dělání, Když se zamiluje kůň nebo Chválím tě, země má.

Od začátku 90. let Zdeněk Svěrák jako scenárista spolupracuje se svým synem, režisérem Janem Svěrákem. Jejich společnými díly jsou snímky Obecná škola, Kolja (ten získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 1996), Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Po strništi bos a Betlémské světlo. Filmovou adaptací minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka z televizního pořadu Hodina zpěvu je filmová pohádka Tři bratři.

Od roku 1994 Svěrák spolupracuje s Centrem Paraple, které pečuje o pacienty s poraněním míchy odkázané na invalidní vozík. Za své literární, filmové i divadelní dílo získal řadu tuzemských i zahraničních cen včetně několika Českých lvů a je rovněž několikanásobným držitelem ceny čtenářů Magnesia Litera.
 
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

Jára Cimrman – největší Čech a univerzální český génius

První zpráva o existenci českého velikána Járy Cimrmana se objevila 23. prosince 1966 v pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U pavouka autorů Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka. Od té doby se fiktivní postava univerzálního českého génia stále vyvíjí. Cimrman má v české kultuře značný ohlas, jeho hry hraje Žižkovské divadlo Járy Cimrmana a inspiroval také řadu kuriózních turistických míst a památníků.

Pamětní deska s bustou Járy Cimrmana ve Staré Huti Památky

Pamětní deska s bustou Járy Cimrmana ve Staré Huti

Ve Staré Huti u Dobříše najdou příznivci Járy Cimrmana několik bodů, kde se musí zastavit. Jedním z nich je dům, kde se našla mistrova pozůstalost.

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu Letní sporty

Cyklostezka Járy Cimrmana v Tanvaldu

Poslední stopa všestranného českého génia, spisovatele a pedagoga Járy Cimrmana, kterému jen o fous utekl titul Největší Čech, vede do jizerskohorského města Tanvald. Po jeho stopách se mohou všichni milovníci aktivní turistiky vydat po 30 kilometrů dlouhé cyklostezce.

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem Památky

Socha Járy Cimrmana nad bájným Liptákovem

Český fiktivní génius Jára Cimrman má v jizerskohorské obci Tanvald zvláštní sochu. Návrh sochy, cimrmanovsky pojaté jako "Cimrman v mlze", vybral duchovní otec Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana Kultura

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana je pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. Zajímavostí je, že v divadle hrají pouze muži.

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích Kultura

Muzeum Járy Cimrmana a rozhledna Maják v Příchovicích

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby – Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.