ÚvodČeská nejOsobnostHana Hegerová – královna československého šansonu
Osobnost

Hana Hegerová – královna československého šansonu

První dáma československého šansonu, Edith Piaf z Prahy nebo také šansoniérka se slovanskou duší: to byla zpěvačka a herečka Hana Hegerová (* 20. října 1931 Bratislava – 23. března 2021 Praha). Její písně si lidé zpívají dodnes – určitě i vy znáte Čerešně, Levandulovou, Potměšilého hosta, Vanu plnou fialek nebo Píseň o malíři.
Narodila jako Carmen Farkašová v roce 1931 v dobře situované bratislavské rodině s československými, německými i maďarskými kořeny. Chtěla být baletkou, ale v rozletu ji zastavila nedomykavost srdeční chlopně. Pustila se proto do herectví, první angažmá získala v Žilině a v roce 1954 se objevila poprvé na filmových plátnech ve venkovském dramatu Frona; tehdy vystupovala pod uměleckým jménem Hana Čelková. Ve stejné době se provdala za divadelního dramaturga a pozdějšího ředitele Slovenského národního divadla Dalibora Hegera, o rok později se jim narodil syn Matúš. Ačkoli se záhy rozvedli, nechala si manželovo příjmení.

Její kariéra se naplno rozběhla po přestěhování do Prahy. Šedesátá léta Hany Hegerové byla spojená s divadly Rokoko a Semafor, zároveň ale měla vlastní sólovou kariéru. V roce 1967 vystoupila s úspěchem v pařížské Olympii, Československo reprezentovala na Expu ’67 v Montrealu, s kolegy ze Semaforu hrála v muzikálové filmové komedii Kdyby tisíc klarinetů.

Hegerová si svůj repertoár pečlivě vybírala; zpívala šansony původní i převzaté, kromě češtiny a slovenštiny zpívala i francouzsky, německy, anglicky a jidiš. Spolupracovala zejména s textaři Pavlem Koptou, Jiřinou Fikejzovou a Michalem Horáčkem a skladateli Petrem Hapkou a Petrem Maláskem.

Hegerová za svou práci získala řadu ocenění a státních vyznamenání. Když se v roce 2011 rozhodla ukončit pěveckou kariéru, skutečně zpívala naposled. „Firma Hana Hegerová zkrátka končí, zůstává soukromá osoba Hana Hegerová, která si chce konečně vychutnat obyčejné klidné dny se svým pejskem. Držte mi palce, ať je jich ještě hodně,“ řekla v rozhovoru pro MF Dnes. O rok dřív vydala své desáté a poslední album Mlýnské kolo v srdci mém. Stalo se třetí nejprodávanější deskou roku a krátce po skončení kariéry převzala Hana Hegerová od vydavatelství Supraphon diamantovou desku za více než půl druhého milionu prodaných nosičů.

Hana Hegerová zemřela 23. března 2021. Přála si, aby její popel rodina rozprášila do Dunaje a prázdnou urnu následně postavili na rodinný hrob, kde leží její syn Matúš a maminka Margita Čelková.
 
Divadlo Semafor Kultura

Divadlo Semafor

Semafor, někdejší kultovní pražské divadlo, už baví diváky nadčasovým humorem a nestárnoucími melodiemi po pět desetiletí. Na hvězdnou dráhu za tu dobu vyslalo spoustu stálic české pop music.

Restaurace a vinárna Zlatý had Praha 5 Gurmánská turistika

Restaurace a vinárna Zlatý had Praha 5

Restaurace je zaměřena na prodej kvalitních vín z celého světa s výbornou a nápaditou gastronomií. Vaří se zde jako za starých časů, bez jakýchkoliv chemických dochucovadel.

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí Památky

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Palác U Stýblů, dříve Alfa, byl postaven v letech 1928-29 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí.