ÚvodČeská nejPřírodníHvozdík písečný – kriticky ohrožený endemit u Roudnice nad Labem
Přírodní

Hvozdík písečný – kriticky ohrožený endemit u Roudnice nad Labem

Hvozdík písečný český je vytrvalá bíle kvetoucí rostlina tvořící husté trsy o výšce přibližně 15 centimetrů. Je endemitem pleistocenních štěrkopískových teras u Roudnice nad Labem. Jeho populaci zachraňují vědci v národní přírodní památce Kleneč na dohled od hory Říp. Mise je úspěšná a hvozdíku se tam daří.
Hvozdík písečný český (Dianthus arenarius bohemicus) se vyskytuje v rozvolněných travinných společenstvech na píscích a štěrkopíscích. Dříve se mu dařilo zejména na suchých pastvinách, které pro něj byly optimálním biotopem. Byl dokonce tak hojný, že se prodával v kyticích na trzích.

Písčité stráně u Klenče a Vražkova s výskytem hvozdíku byly prohlášeny za přírodní rezervaci již v roce 1934. Po druhé světové válce byla lokalita u Klenče chráněna jako chráněné naleziště o celkové výměře 0,1834 ha, ke zvětšení výměry na současných 5,35 ha došlo v roce 1976. V současné době je území chráněno jako Národní přírodní památka. Lokalita je rovněž součástí soustavy botanicky významných území (IPA) a Evropsky významné lokality (EVL) v rámci soustavy Natura 2000.

Navíc je Kleneč jedinou dochovanou původní lokalitou hvozdíku písečného českého.
Národní přírodní památka Kleneč Příroda

Národní přírodní památka Kleneč

Přírodní památka Kleneč se rozkládá na západně orientovaném svahu nad říčkou Čepel, nedaleko hory Říp. Otevřené části oblasti jsou porostlé pískomilnými trávníky s psinečkem a paličkovcem. Roste zde endemický druh hvozdík písečný český, který se přirozeně vyskytuje pouze na této lokalitě.