ÚvodČeská nejPřírodníPivoňky z Průhonic – první mezinárodní registrace v Česku
Přírodní

Pivoňky z Průhonic – první mezinárodní registrace v Česku

Andromeda, Cassiopeia či Chlupáček jsou jména některých ze 14 odrůd pivoněk vyšlechtěných v Průhonicích, které jako první z Česka získaly mezinárodní registraci u mezinárodní registrační autority American Peony Society.
Odrůdy, nově zařazené na seznam registrační autority American Peony Society, ústav řadí do dvou sérií. V první jsou odrůdy pivoňky čínské, které nesou jména manželek Karla IV. – Blanka z Valois, Anna Falcká, Anna Svídnická a Alžběta Pomořanská. Odborníci je tak nazvali v roce 2016 u příležitosti 700. výročí panovníkova narození. Druhá série čítá hybridní rostliny s velkými, jednoduchými šálkovitými květy, barvou i tvarem podobné zahradním mákům.

Svítivě červená pivoňka, která barvou i tvarem květu připomíná vlčí mák, byla často zobrazována francouzskými impresionisty, odtud její název "French Poppy". Zajímavou rostlinou je také Chlupáček, hybridní bylinná pivoňka, která má v mládí hustě chlupatou horní stranu listu, list má šedou barvu, což vynikne především za rosy.


Sbírka pivoněk v Průhonicích

Ve sbírce pivoněk je nyní zastoupeno 12 botanických druhů a více než 200 kulturních odrůd. Základem jsou historické i nové odrůdy bylinných pivoněk. Počet kultivarů P. lactiflora dosahuje 176, hybridních kultivarů je 30; celkem tedy 206 kultivarů, přes 700 trsů. Významnou součástí sbírky jsou mezidruhoví kříženci, kterým se šlechtitelé věnují v posledních desetiletích.

Tyto pivoňky kvetou, podobně jako hojně pěstovaná pivoňka lékařská, již od poloviny května. Současný systém výsadby v pěstitelské části Botanické zahrady v Průhonicích spojuje klasifikaci podle barev květů s vývojovým uspořádáním: kultivary jsou roztříděny podle barvy květů na bílé, růžové a červené, a v každé z těchto skupin jsou pak řazeny chronologicky, podle doby vyšlechtění. Řada botanických druhů je též vysázena na Alpinu Průhonického parku a dřevité pivoňky můžete obdivovat též na nádvoří zámku.

Dokumentaci potřebnou pro registraci do mezinárodní databáze odrůd se podařilo zkompletovat díky Národnímu programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, kam byly české odrůdy pivoněk zařazeny.
Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku Příroda

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje se pouze na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy Příroda

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

7. 9.
Japonský den v Průhonické botanické zahradě 2024

Japonský den v Průhonické botanické zahradě 2024

Průhonice, Středočeský kraj
18. 6.1. 9.
Prázdniny v Průhonickém parku

Prázdniny v Průhonickém parku

Průhonice, Středočeský kraj
1. 8.29. 9.
Průhonické jiřinky 2024

Průhonické jiřinky 2024

Průhonice, Středočeský kraj
6. 6.31. 8.
Brazilské léto ve Spa & Wellness Aquapalace Praha

Brazilské léto ve Spa & Wellness Aquapalace Praha

Čestlice, Středočeský kraj
13. 7.
Burza Nupaky

Burza Nupaky

Nupaky, Středočeský kraj
24. 8.
Burza Nupaky

Burza Nupaky

Nupaky, Středočeský kraj
21. 9.
Burza Nupaky

Burza Nupaky

Nupaky, Středočeský kraj
12. 10.
Burza Nupaky

Burza Nupaky

Nupaky, Středočeský kraj