ÚvodČeská nejPřírodníŠebeň u Dobré Vody – bývalé místo s nejvíce mraveništi v ČR a střední Evropě
Přírodní

Šebeň u Dobré Vody – bývalé místo s nejvíce mraveništi v ČR a střední Evropě

Přírodní památka Šebeň je komplex jedlových bučin o výměře více než 133 ha. Před kůrovcovou kalamitou tu bylo přes 1200 mravenišť s mravenci pospolitými, podle odhadů jich tu žilo přes 900 milionů. V roce 2021 – 2022 bylo místo poničeno těžbou kmenů napadených kůrovcem.
Lesem Šebeň vedla naučná stezka, dlouhá asi 3 km dlouhá. Byla věnována mravenci pospolitému, kterému se podrobně věnovala ve všech 12 zastaveních. Jednalo se o největší známý komplex mravenišť tohoto druhu v České republice. Na trase se turisté mohli dozvědět zajímavosti z jejich života. Bohužel, po kůrpvcové kalamitě  a půdním suchu mravenci v oblasti zmizeli a les musel být vytěžen. V oblasti byly vysázeny mladé stromky. Doufejme, že se na Šebeň, až stromy opět povyrostou, mravenci zase vrátí.

Pro mravence je velice důležitý způsob lesního hospodaření. Ke svému životu potřebují dostatek potravy a světla. Pokud se tato situace, například kácením lesů, změní, prostě svá obydlí přestěhují o kus dál. Stavba nového mraveniště trvá 30 až 60 dnů. Ta šebeňská dosahují výšky kolem 60 cm a jsou zhruba 130 cm široká. Nejvyšší kupy tu ale dosáhly výšky až dvou metrů nad zemí, v podzemí jsou chodby až dvakrát hlubší. Průměr mraveniště byl více než pět metrů. Tamní výskyt lesních mravenců patřil k největším ve střední Evropě.
Naučná stezka Šebeň – stezka poškozena intenzivní těžbou Příroda

Naučná stezka Šebeň – stezka poškozena intenzivní těžbou

Unikátem v České republice i v celé střední Evropě byla tříkilometrová trasa po lesních cestách středem přírodní památky Šebeň. Od roku 2022 je však les vykácen kvůli kůrovcové kalamitě a půdnímu suchu. Mraveniště se zde proto momentálně nenacházejí.