ÚvodČeská nejPrůmyslHornické muzeum v Ostravě – rozlohou největší hornické muzeum v České republice
Průmysl

Hornické muzeum v Ostravě – rozlohou největší hornické muzeum v České republice

Největší hornické muzeum v Česku se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek v Ostravě. Areál má rozlohu 10 ha, což z něj činí největší muzejní areál v celé republice. Lokalita je světově známá z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví.
Na úpatí kopce Landeku při soutoku řek Odry a Ostravice se nachází největší hornické muzeum v České republice. Je zde jediné místo v Ostravě, kde může návštěvník sfárat těžní klecí do důlní sloje, v tomto případě bývalého dolu Anselm, který byl vůbec nejstarším dolem ve městě, těžilo se tady už v roce 1830. Po skončení těžby se z areálu stalo hornické muzeum. V Landek Parku můžete kromě důlní expozice navštívit také expozice báňského záchranářství, báňské razící a dobývací techniky, historie důlní dopravy a historie osídlení.

Návštěvníci si mohou vše osahat a vyzkoušet třeba, jak těžké je zařízení, se kterým se horníci lopotí v podzemí, aby vyztužili uhelnou sloj, v níž pracují. V chodu uvidí pluh, kterým se uhlí dobývá. Muzeem provázejí vyřazení horníci. Používají mluvu starých havířů a skvěle tak dotvářejí atmosféru. Malí návštěvníci se mohou proplížit cvičnou dráhou pro důlní záchranáře a vyzkoušet, jak je náročné pohybovat se v zasypaných štolách.

Na téměř 10 ha lze zhlédnout výstavní vilu, doly a exponáty a expozice volně rozmístěné v areálu. V areálu se nachází povrchové expozice strojů a zařízení, rekonstrukce sídliště lovců mamutů, podzemní expozice s 250 m důlních chodeb, imitace důlních pracovišť i štoly z první poloviny 19. století. V areálu muzea se nachází kemp, vnitřní i vnější sportoviště nebo stylová restaurace Harenda U Barborky.


Landecká venuše

Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Našlo se roku 1953 a jedná se o jedinou štíhlou venuši v Evropě. Její historická hodnota není o nic menší než hodnota možná známější Věstonické venuše. Landecká venuše, která je trvale umístěna v Archeologickém ústavu v Brně, pravděpodobně zobrazuje tělo mladé dívky na počátku těhotenství. Venuše nemá hlavu a odborníci se domnívají, že ji nikdy neměla. Na rozdíl od jiných venuší možná nebyla symbolem ženské plodnosti, ale představovala mladou štíhlou dívku. Zajímavé také je, že v lokalitě Landeku bylo zaznamenáno první osídlení a první použití uhlí před cca 30 000 lety.

 
Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole Památky

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes na jednom místě najdete historii hornictví, sport, relax, kemp.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Hornické muzeum na Landeku Památky

Hornické muzeum na Landeku

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 30 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.

Ubytování a restaurace

Ubytování
Camp Landek Park v Ostravě

Camp Landek Park v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Vila Liběna v Landek parku u Ostravy

Vila Liběna v Landek parku u Ostravy

Petřkovice, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Penzion Staré nádraží

Penzion Staré nádraží

Petřkovice, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Hotel city.city

Hotel city.city

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Gurmánská turistika
Loft v Ostravě

Loft v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj