ÚvodČeská nejPrůmyslLetoun Zlín Z-37 známý jako Čmelák – první československý specializovaný práškovací letoun
Průmysl

Letoun Zlín Z-37 známý jako Čmelák – první československý specializovaný práškovací letoun

K oblakům, byť v jeho případě spíše nízko nad okolní krajinu, se poprvé vznesl „traktor nebes“, letoun Zlín Z-37, všem známý pod názvem Čmelák roku 1936. Musel umět bezpečně létat i 5 metrů nad zemí a kvůli odolnosti proti rozstřikovaným chemikáliím měl trup potažený tesilem.
V Československu došlo k prvním pokusům s plošnou aplikací chemických látek ze vzduchu v létě 1926, čímž jsme se zařadili mezi průkopníky v tomto oboru. Práškovaly se lesy napadené bekyní mniškou. Armáda zapůjčila dva dvouplošníky Aero A11, včetně posádek a pozemního personálu. Československo se tak zařadilo mezi první země světa, kde byl tento způsob aplikace použit. Letecká aplikace se nejprve využívala převážně při práškování lesů, později i polí z důvodu přívalu mandelinek (později dalších škůdců) a hospodářských ploch. Pro letecké práškování se upravovala víceúčelová letadla. Stroj, zkonstruovaný výhradně pro práškování, však chyběl.

Specifický způsob nasazení letadel při aplikaci chemikálií ze vzduchu vyžadoval speciální konstrukci šitou na míru. Letoun musel s plným nákladem startovat a přistávat na neupravených krátkých plochách, bezpečně létat v nízkých výškách 5 – 20 metrů nad zemí při nízké rychlosti a mít dobrý výhled za téměř všech okolností (i při náklonech nízko nad zemí). Už vzhledem k agresivním práškovacím chemikáliím musela být konstrukce letounu velmi robustní a odolná. Při vývoji se také počítalo s tím, že s letounem budou zemědělci zacházet hrubě.
 

Čmelák byl potažený tesilem

Z-37 byl tedy samonosný dolnoplošník s celokovovým křídlem, trupem svařeným z ocelových trubek potaženým tesilovou tkaninou s podvozkem ostruhového typu. Za pilotní kabinou se nacházela nádrž o objemu cca 700 litrů na tekuté, práškové a granulové chemikálie. Pod trupem bylo buď rozmetadlo sypkých materiálů, nebo tekutých. Za nádrží se krčil v nepříliš pohodlném prostoru mechanik.
 
První vzlet prototypu nového zemědělského letounu Z-37 se odehrál v sobotu 29. června 1963. Od roku 1965 se pomalu rozbíhala sériová výroba v Kunovicích a letadlo dostalo populární jméno Čmelák.

Po roce 1989 byly některé letouny Z-37A přestavěny na „cestovní“, místo kotle na chemikálie a místa pro technika byla do letadla vpravena dvě až tři sedadla pro cestující. Stroj se používal pro vyhlídkové lety nebo fotolety.
Letecké muzeum v Kunovicích Kultura

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Všude dobře, ve vzduchu nejlépe: skvělé výlety do leteckých muzeí

Všude dobře, ve vzduchu nejlépe: skvělé výlety do leteckých muzeí

Pro každého, kdo má rád letectví, tahle místa stojí za návštěvu. Prozradíme vám, kde uvidíte Čmeláky, MIGy, bojové letouny anebo třeba první letadla průkopníků aviatiky. Udělejte si výlet za legendami českého i světového nebe, vlezte si do kokpitu anebo si zkuste let na simulátoru!