ÚvodČeská nejPrůmyslRemoska – originální český vynález
Průmysl

Remoska – originální český vynález

Malá elektrická pečicí mísa zvaná Remoska je ryze český vynález, který se používá už od roku 1957. Je skvělým řešením v kuchyních, kde chybí trouba, a například kuře upečené s bramborami v jedné misce patří k českým chalupářským a chatařským srdcovkám.
Malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora zvaná Remoska získala svůj název podle výrobního podniku Remos. V jeho názvu byl obsažen celý výrobní program R-radio, E-elektro, M-motory a OS-opravy elektrospotřebičů. Inspirace pocházela ze Švédska, ale finální český výrobek byl vylepšen o funkci pečení. Původní patent ale patřil Oldřichu Homutovi, jehož dílna byla znárodněna. Podle Homuty a jeho kolegů se dokonce první prototypy nazývaly HUT podle začátečních písmen jejich příjmení Homuta-Uher-Tyburec. Výroba ve velkém se rozběhla v Kostelci nad Černými lesy, v roce 1964 Remoska získala registrovanou ochrannou známku.

Než se v roce 1991 výroba zastavila, bylo na světě už 2,7 milionů Remosek. Hlavní výhody? Remoska je skladná, dá se snadno převážet, její ovládání zvládne opravdu každý a dá se v ní péct, zapékat, dusit, ohřívat, smažit i rozmrazovat. Upečete v ní maso, koláč i pizzu, zapečete tousty nebo obloženou bagetu se sýrem. Remoska navíc jídla nevysušuje; rozdíl se prý nejlépe pozná právě u pečeného kuřete, které se nedá srovnat s kuřetem pečeným v běžné troubě.

V roce 1994 ochrannou známku Remosky koupili pánové Blažek a Uličník, vybudovali nový podnik ve Frenštátě pod Radhoštěm, následně koupili licenci firmy DuPont na postřik teflonovou vrstvou a od té doby Remoska dál dobývá svět. Malá elektrická trouba v posledních letech změnila design, barvu a snížila svou energetickou náročnost, výrobní řada se navíc rozrostla o další elektrospotřebiče a nerezové nádobí. Nyní se vyváží do desítek států světa a počet vyrobených kusů vyšplhal k pěti milionům.

Své místo Remoska našla i v Národním muzeu v Praze, v expozici Dějiny 20. století, kde po boku dalších exponátů vypráví příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie.
Retromuseum Cheb Kultura

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Národní muzeum otevírá nejrozsáhlejší a největší stálou expozici novodobých dějin v Česku

Národní muzeum otevírá nejrozsáhlejší a největší stálou expozici novodobých dějin v Česku

Národní muzeum otevírá od pátku 23. července 2021 zcela novou expozici s názvem "Dějiny 20. století" výjimečnou jak svým rozsahem, tak i komplexností. Na téměř 2000 m² vypráví prostřednictvím bezmála 1000 exponátů příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie.