CzechTourism Podcast

CzechTourism Podcast – Rok hudby

Umí rozveselit, uklidnit nebo třeba povzbudit. Ať už patříte mezi vyznavače klasiky, lidovek či moderny, život si bez HUDBY lze jen těžko představit. Co přináší letošní ročník Roku české hudby s mottem „Hudba jsme my“?  Nejen o tom si povídal ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller s ředitelkou Destinační společnosti Východní Čechy Alenou Horákovou a prezidentem Asociace hudebních festivalů a ředitelem festivalu Pražské jaro Pavlem Trojanem. Poslechněte si nový, hudbou nabitý, podcast a nechte se inspirovat tipy našich skvělých hostů!

Jak dostat turisty do regionů? Na gastronomii!

Gastronomie může prodloužit sezónu a dostat turisty do regionů. Nejen to zaznělo v dalším díle podcastu, který k aktuálním tématům cestovního ruchu připravuje agentura CzechTourism. V zatím posledním pořadu na otázky ředitele České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jana Hergeta odpovídaly ředitelka agentury AR Tour Prague Aneta Huspeková Ondráčková a majitelka Nebespán boutique hotelu Sabina Kmecová. Řeč přišla i na Michelin. Podle obou podnikatelek si Česko daného průvodce zaslouží, lidé z celého světa totiž podle nich jezdí za dobrou gastronomií i do těch nejzapadlejších vesnic.
 

CzechTourism Podcast o gastronomii (audioverze)

Kam směřuje lázeňství a co nového se chystá?

Lázeňství v Česku se nachází na pomyslném rozcestníku. Z pohledu cestovního ruchu se v kontextu s náhradou rusky hovořících hostů, kteří vypadli z obecně známých důvodů, nabízí zaměřit se na země Zálivu a/nebo Izraele.
 
V pořadu se kromě letošních novinek zmiňuje také fakt, že základ lázeňství přes veškeré dění zůstává stejný: lidé chtějí bydlet v kvalitních zařízeních, mít dobrou péči, dobré stravování a samozřejmě také to, aby jim lázeňský pobyt pomohl. Zlepšil jim zdravotní stav a/nebo přinesl potřebnou relaxaci a energii. Významný vliv na lázeňství měly a mají přitom sociálně-ekonomické faktory. Pandemie covidu-19, ceny energií, inflace aj.


CzechTourism Podcast o lázeňství j(audioverze)

Víte, jak se na udržitelnost cestovního ruchu dívají lidé z různých oborů?

Jakou roli v cestování hraje ohleduplnost vůči budoucím generacím, kde v Evropě udržitelný turismus umí nejlépe a Česko by se mohlo inspirovat? Na tyto a další otázky odpovídá třetí CzechTourism Podcast, který si ode dneška můžete pustit.  

Udržitelnost probírají odborníci na cestovní ruch a související obory. Ředitel kvality služeb Prague City Tourismu Josef Říkovský, expert na leteckou dopravu z ČVUT v Praze Peter Vittek a ředitel Partnerství o.p.s. Luboš Kala. Nechybí ani pohled zahraničních expertek, a to Teodory Marinské z European Travel Commission (ETC) a Maši Klemenčič z Feel Slovenia (Slovinské centrály cestovního ruchu). Vše pod taktovkou ředitele České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jana Hergeta.

V podcastu se mimo jiné dozvíte:
  • „Svět se změnil, po covidu je úplně jiný. I v rámci cestování se do Prahy vrací turisté, kteří už řeší udržitelnost. Hodně dbáme na to, aby se udržitelný turismus propsal do strategie, kterou hlavní město přijalo v roce 2020.“
  • „Jízda na kole nebo samozřejmě chození pěšky je jedno z nejudržitelnějších témat či oblastí cestovního ruchu. Rozvíjení cyklotras nebo dálkových stezek pro turisty je úžasná příležitost stejně jako třeba sázení stromů.“
  • „Spotřeba paliva v letecké dopravě, když jsou dobré časy, je 30 % nákladů, když jsou horší, tak 50 %. Je třeba, aby letadla, motory aj. byly efektivní. Když letíte do Paříže, je to 30 hamburgerů CO2, brzy to budou jen 3 až 5.“
  • „Evropa jako celek je lídrem v udržitelnosti. Vynikajícími příklady jsou například Slovinsko, Finsko nebo Nizozemsko. Dobrou praxi shrnuje příručka udržitelných postupů turismu, která je zdarma k dispozici na webu ETC.“
 

Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost (audioverze)

Shodneme se na české národní značce?

Česko nebo Česká republika? Jak se má naše země prezentovat navenek? Právě o tom pod taktovkou ředitele České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jana Hergeta debatovali náměstek ministra zahraničních věcí Martin Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru pro zahraniční vztahy Roman Kumpošt a člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Martin Wichterle. O zkušenosti a doporučení se podělil i člen představenstva Unie grafického designu Ondřej Kafka. Vše ve druhém díle CzechTourism Podcastu. V pořadu se mimo jiné dozvíte, od kdy se používá značka Czechia, jak to s národní prezentací funguje jinde ve světě nebo co se dosud (ne)podařilo v České republice a proč. Od zástupců státu, sportu a podnikatelů také zazní, pro mnohé překvapující , shoda nejen v záměrech se Značkou Česko do budoucna. Proberou se třeba v souvislosti s olympiádou v Paříži, která se uskuteční příští rok. 
 

CzechTourism Podcast -Shodneme se na české národní značce? (audioverze)

Podcast na téma zimní turistická sezóna

První díl nového projektu České centrály cestovního ruchu - CzechTourism Podcast - se věnuje zimní turistické sezóně. S prezidentkou Asociace horských středisek, olympijskou vítězkou a mistryní světa v běhu na lyžích Kateřinou Neumannovou, majitelem Skiareálu Klínovec Petrem Zemanem a generálním ředitelem Horského resortu Dolní Morava Martinem Palánem ji probírá CEO agentury CzechTourism Jan Herget. Nechybí ani pohled menšího lyžařského areálu, a to od Jakuba Šafáře ze střediska Janovičky. V podcastu se mimo jiné dozvíte, jak je to s cenami na českých horách, jak se řeší udržitelnost a jedná s ekology, náhled na lyžařské výcviky ve školách, jak funguje on-line prodej, srovnání se středisky v zahraničí, novinky a nej- tuzemských hor či oblíbená místa hostů v Česku. A mnoho dalšího. Tak se dívejte!