Lišov

Město Lišov leží 12 km na západ od Třeboně, na rozhraní Třeboňské a Českobudějovické pánve, patří do okresu České Budějovice. První věrohodné písemné zprávy o osadě městské – oppidum Lyssaw – se objevují již v roce 1296.
LišovMěsto Lišov se nachází v turistické oblasti Budějovicko, v místě staré osady Budivojovy, neboli Starých Budějovic, která byla přebudována českým králem Přemyslem Otakarem II. na vojenské, obchodní a politické středisko značného významu – Nové město – Budějovice. Procházela tudy důležitá obchodní tepna, tzv. Linecká stezka. Lišov byl založen pravděpodobně koncem 13. století a jedna z nejstarších písemných zpráv pochází z roku 1334, kdy zmiňuje účast měšťana Ondřeje z Lišova při obraně Českých Budějovic.

V centru města nepřehlédnete novogotický kostel sv. Václava z let 1862-1864 a barokní věž z roku 1730. Vedle kostela stojí patrová barokní fara, pozoruhodná je také barokní socha sv. Jana Nepomuckého, bývalý pivovar a Schwarzenberský špitál z 16. století (dnes Muzeum Františka Miroslava Čapka). Nedaleko města se nachází kaple Panny Marie Lurdské z 19. století. K romantické procházce láká Horní rybník v Lišově s dřevěnými sochami.

Lišov je významným zeměměřičským bodem, díky tzv. "Věčnému místu (Locus Perennis), jednomu z pevných bodů prvního přesného měření nadmořské výšky na území bývalé rakouské monarchie. Město je též místem významného geologického útvaru dělícího Českobudějovickou pánev od Třeboňské, pojmenované "Lišovský práh". Nejvyšším místem této pahorkatiny je hora Větrník  (566 m.n.m.). Většinu území tvoří pahorkatý reliéf, který směrem k východu postupně přechází do Třeboňské rybniční pánve. Dlouhou tradici zde má na nábytkářství a zpracování dřeva. Za první republiky bylo ve městě registrováno 120 truhlářských živností, dodnes je Lišov označován jako "město nábytku".