Slavonice

Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, pitoreskní systém podzemních chodeb a řada zajímavostí v okolí. Projděte se po stezkách, kudy chodíval loupežník Grasel, a namalujte si vlastní hrnek v keramické dílně v Maříži!

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět na pomezí Čech, Moravy a Rakouska

Renesanční měšťanské domy zdobené psaníčkovými sgrafity i složitými figurálními scénami, které lemují dvě náměstí v centru města, doplňuje část dochovaných hradeb s několika baštami na východní a severní straně Slavonic a dvě brány, Jemnická a Dačická. Pěkná vyhlídka na město i okolí se otevírá z renesanční věže kostela Nanebevzetí Panny Marie, navštívit můžete i systém středověkých odvodňovacích štol a kanálů, který se táhne v hloubce několika metrů pod historickým jádrem města.
 

Koho byste měli znát z pověstí Slavonicka

Ačkoli Graselovy stezky nesou jméno loupežníka Johanna Georga Grasela (1790–1818), který v kraji kolem Slavonic řádil před dvěma sty lety, objevíte mírumilovnou krajinu, stinné lesy, starobylé aleje, mýtická zákoutí a snad i dávná obětiště Keltů. Grasel údajně spáchal celkem 205 zločinů, přičemž první loupež měl na triku už v devíti letech. Zatímco v češtině se grázl uplatnil coby synonymum pro zmetky všeho druhu, lépe dopadl v lidových vyprávěních, kde vystupuje jako veselý odvážný chlapík.
 

Cestovatelská potěšení Slavonic a blízkého okolí

Ve Slavonicích by vaší pozornosti neměl uniknout poutní kostel Božího těla za městem, soukromé Muzeum samorostů anebo Městské muzeum, které dokumentuje archeologické nálezy z nedaleké zaniklé osady Pfaffenschlag. Východně od města stojí poutní kostel Panny Marie Montserratské, směrem na západ pak objevíte ráj všech výtvarníků – Turistické centrum Oáza Maříž. Najdete tu prodejnu s originální mařížskou keramikou, restauraci a penzion, v dílně si můžete vlastnoručně vyzdobit svůj keramický výrobek.

Turistická informační centra