Volary

Podobně jako nedaleké Prachatice i šumavské horské město Volary vzniklo jako osada na Zlaté stezce, vedoucí z Čech do Bavorska. Místní kuriozitou jsou rozlehlé roubené domy alpského stylu s vyřezávanými pavláčkami a nízkými sedlovými střechami; v jednom z nich sídlí městské muzeum.

Oblíbené ve městě

Volary: město podle tyrolského „střihu“

Specialitou Volar jsou mohutné roubené horské dvorce, kde se celé hospodářství vešlo pod jednu střechu. Vznikly díky komunitě alpských horalů, kteří na Šumavu přišli za prací a přenesli sem své zvyklosti včetně architektury. Původní tyrolský vzhled celého města narušil požár roku 1863, dnes proto nejvíc starých alpských domů najdete mimo centrum. S jedním z nejstarších alpských dvorců se můžete seznámit skutečně do nejmenších podrobností, protože v něm sídlí volarské Městské muzeum.
 

Na volarském hřbitově si vzpomeňte na pochod smrti

Část volarského muzea se věnuje pochodu smrti, tragické události z posledních dnů druhé světové války, kdy ve Volarech při nekonečně dlouhé cestě z koncentračního tábora v Ravensbrücku a Helmbrechtsu zahynulo celkem 95 židovských žen z Polska, Maďarska, Ruska, Německa a Čech. Památník obětí můžete navštívit na zvláštním židovském hřbitově, který těsně sousedí s křesťanským hřbitovem; leží na návrší nad městem severovýchodně od historického centra.
 

Co s volným časem ve Volarech?

Někomu možná přijde vhod volarský krytý bazén, jiní se raději vydají k rašeliništi Mrtvý luh, jímž se klikatí řeka Vltava – a právě vodáci jsou jediní, kteří se do nepřístupných slatí mohou podívat. Zajímavou minulost má místo zvané Soumarský most, kudy kdysi vedla Zlatá stezka; dnes tu na vás čeká naučná stezka rozhlednou. V blízké Lenoře se seznámíte s tradicemi šumavského sklářství, uvidíte tu také jedinečnou technickou památku zvanou rechle a ochutnáte dobroty pečené v místní obecní peci.