Horní Slavkov

Malá osada u cínových dolů se během staletí proměnila ve město, uvelebené v půvabné přírodě Slavkovského lesa a zároveň v dosahu tří nejznámějších západočeských lázní. Nejblíž to sem je z Karlových Varů, ale na výlet do Horního Slavkova se můžete vypravit i z Františkových nebo Mariánských Lázní.

Co musíte vidět během na výletu do Horního Slavkova

Kromě cínu se kolem Horního Slavkova těžil wolfram, stříbro, měď, zinek, olovo, uran, živce, rašelina, stavební kámen i polodrahokamy. Dějinám města a hornictví se věnuje Hornické muzeum v blízkém Krásně a také místní muzeum, které sídlí v jednom z nejcennějších starých domů. Řadu budov včetně renesanční radnice v polovině 20. století nahradila výstavba ve stylu socialistického realismu, dochovalo se jen několik renesančních domů, opevněný kostel sv. Jiří a kostelík sv. Anny.
 

Nejstarší česká porcelánka

V roce 1792osadě Údolí severozápadně od Horního Slavkova vznikla nejstarší česká porcelánka, známá pod jménem Haas & Czjzek. Dnes už se tu porcelán několik let nevyrábí, ale po stopách tradičního řemesla se můžete vypravit například do expozice porcelánu na hrad Loket, do zámku v Klášterci nad Ohří anebo na zámek Mostov u Kynšperku nad Ohří. Tamní panství před druhou světovou válkou patřilo Jiřímu Haasovi z Hasenfelsu, jednomu ze spolumajitelů slavkovské porcelánky.
 

Výlet k tajemnému kostelu a na popraviště

Vydáte se k rozhledně na Krásenském vrchu, řazené mezi nejhezčí v Česku? K tajemným a teprve nedávno odhaleným základům prastarého kostela sv. Mikuláše hluboko v lesích? Anebo k unikátnímu kamennému kruhovému popravišti z doby kolem roku 1500, které dodnes stojí kousek od silnice severně od Horního Slavkova na Šibeničním poli? Navštívit můžete Ležnický skanzen, k putování krajinou láká naučná stezka Uranová golgota anebo cesty, lemující středověkou technickou památku zvanou Dlouhá stoka.