Moravské Budějovice

Podobně jako Berouny, Krumlovy a Třebové i Budějovice známe ve variantě České a Moravské. Nejde o vynález moderní doby, městečko na císařské silnici z Prahy do Vídně se takhle označovalo už v 15. století, a to kvůli jednoznačnému odlišení od mladších, později založených Českých Budějovic.

Co musíte vidět v Moravských Budějovicích

Zámek Moravských Budějovicích se od podobných staveb v jiných městech liší jedním zajímavým detailem: vznikl totiž přestavbou renesanční radnice a několika měšťanských domů. Dnes v něm sídlí muzeum, kde jedna z expozic dokumentuje zaniklá a zanikající městská řemesla; venkovská řemesla našla domov v pitoreskních Masných krámech. Za vidění stojí také část hradeb s Klášterní branou, panorama města dotváří kostel sv. Jiljí a samostatně stojící kaple sv. Michala, původně románská rotunda.
 

Unikátní geologická rarita

Pro někoho je kousek skály pod moravskobudějovickou farou jen divně pokroucený kus kamene, jiní však dobře vědí, že jde o vzácný geologický útvar zvaný pararaulová vrása. Vznikla před 600 až 800 milióny let a řadí se mezi geologické rarity; podobnou jinde v Česku zkrátka nespatříte. Jedním z prvních, kdo jí věnoval pozornost, byl Jaroslav Palliardi, věhlasný archeolog, politik a mecenáš, jehož vědecká práce se stala základem středoevropské archeologie.
 

Koupání, vyjížďky na koních a zámek

Ačkoli v okolí Moravských Budějovic objevíte řadu rybníků, i v letních měsících vyzkoušejte místní koupaliště; nabízí tři bazény, tobogan, saunu a veškeré sportovní vybavení. Využití nachází rovněž krytý zimní stadion, tenisový areál, fotbalové hřiště a bowling. V blízkých Lažínkách objevíte Appaloosa Ranč, kde chovají koně indiánského plemene appaloosa, v Česku téměř neznámé. K výletům za poznáním láká impozantní barokní zámekJaroměřicích nad Rokytnou.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace ve městě Moravské Budějovice