Kunín

Když se řekne Kunín, většině z nás se vybaví mlékárna a barokní známek. Obec, ještě po druhé světové válce nazývaná Kunvald, leží v Poodří mezi Novým Jičínem a Studénkou. Vynikající základy vzdělání tu získal rodák z nedalekých Hodslavic, historik a spisovatel František Palacký.

Co musíte vidět v Kuníně

Kunín je jedním z center turistické oblasti Poodří. Pozornost přitahuje barokní zámek, který pro hrabata z Harachu postavil architekt Johann Lucas von Hildebrandt, autor slavného zámku Belveder prince Evžena Savojského ve Vídni.

U vchodu do zámeckého areálu stojí empírový kostel Povýšení sv. Kříže se dvěma 30 metrů vysokými věžemi v průčelí. Ty jsou o padesát let mladší než kostel a podle kunínské kroniky jejich hroty dosahují na úroveň dlažby novojičínského náměstí.
 

Hraběnka a zámecká škola

Největší rozkvět zámek prožil na přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky Marie Walburgy hraběnky z Waldburg-Zeilu (1762–1828), která na zámku zřídila jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Vedle sebe zde studovaly děti všech sociálních tříd včetně Františka Palackého, rodáka z blízkých Hodslavic. V roce 2012 bylo hraběnce Marii Walburze uděleno in memoriam čestné občanství a připomíná ji pamětní deska, zasazená v hrobce Schindlerů na místním hřbitově.
 

Toulky Poodřím pěšky i na kole

S okolím Kunína a chráněnou krajinnou oblastí Poodří vás seznámí několik naučných stezek, například 80 km dlouhá Novojičínská kopretina nebo čtyři a půl kilometru dlouhá stezka Krajinou povodní. Kunínem prochází dálková cyklotrasa Greenway Krakov–Morava–Vídeň. Pohodlně se po ní dostanete do blízkých Bartošovic, kde lze navštívit zámek obklopený pěkným parkem, stanici pro záchranu živočichů s Domem přírody Poodří či pěkně opravený vodní mlýn na řece Odře.

Aktivity v obci Kunín