Kladruby

V Čechách a na Moravě existují celkem desatery Kladruby a společně s nimi také Kladeruby, Kladoruby, Kladěruby či Kladrubce. Město, které leží západně od Plzně, proslavil především bývalý benediktinský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, třetím největším chrámem v Česku.

Oblíbené v obci

Kladruby a jejich centrum

Nejstarší písemná zmínka o Kladrubech nese letopočet 1115, tedy rok, kdy tu Vladislav I. založil benediktinský klášter. Městem se Kladruby staly už za krále Přemysla Otakara I. údajně jako jedno z prvních sedmi sídel v Čechách a na Moravě. Na náměstí najdete kromě vyhlášené cukrárny a Regionálního muzea Kladrubska také barokní kostel sv. Jakuba Většího a před ním několik starých kamenných křížů. Nedaleko kašny, která byla již ve 14. století součástí kladrubského vodovodu, stojí barokní mariánský sloup.
 

Klášter a dva barokní mistři

Dominantou bývalého kláštera je kostel Nanebevzetí Panny Marie, přestavěný Janem Blažejem Santinim ve stylu barokní gotiky, a takzvaný Nový konvent od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Klášterem prochází dvě prohlídkové trasy: Trasa Klášter zájemcům přibližuje život mnichů v barokním benediktinském klášteře, jejich ubytování, stravování, duchovní život, práci i odpočinek. Druhý prohlídkový okruh Zámek představuje evropsky proslulý rod Windischgrätzů, který vlastnil areál mezi léty 1825 až 1945. V ambitové chodbě si prohlédnete sochy Matyáše Bernarda Brauna, přenesené do Kladrub ze zámeckého parku ve Valči, raritou je zdejší netopýří kolonie.
 

Kříže podél cest, bunkry a památný strom

Kromě kamenných křížů před kostelem se v okolí Kladrub nachází dalších patnáct křížů; většinou lemovaly staré zemské stezky. Kolem města vás provede přírodovědná a historická okružní naučná stezka, malá odbočka vede k Muzeu československého opevnění, dvěma řopíkům s autentickým vybavením z let 1938 a 1962. Kousek od kláštera stojí mohutný dub, který v roce 2009 získal 3. místo v celostátní soutěži Strom roku. Prý stojí v místě, odkud v roce 1421 husité dobývali klášter pod vedením Jana Žižky.