Chotěšov

Nejkratší cesta z Plzně do Domažlic vede přes sedm malých městeček. Každé je něčím výjimečné, ale v jediném z nich přímo ze silnice uvidíte obří barokní budovu. Vypadá jako zámek, ale zdání klame: jde o ženský premonstrátský klášter, který patří k nejstarším památkám na Plzeňsku.

Chotěšov a zdejší klášter

Ženský premonstrátský klášter v Chotěšově, který založil blahoslavený Hroznata na začátku 13. století, byl po staletí kulturním a hospodářským centrem jižního Plzeňska. Byl zrušen v rámci josefínských reforem a poměrně dlouho sloužil jako penzionát pro výchovu dívek z bohatých rodin, které se zde vzdělávaly v cizích jazycích a dalších středoškolských předmětech. Dnes se areál pomalu obnovuje, koná se tu řada výstav a kulturních akcí a v hlavní sezoně se sem můžete vypravit na prohlídku.
 

Klášter ve filmu a chybějící kostel

Na obnovu kláštera hojně přispívají české i zahraniční filmové štáby; v impozantních interiérech i v okolí se natáčely například filmy Žert, Andělská tvář a Královská aféra, seriál Borgiové i jeden z dílů seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Možná vás překvapí, že v areálu chybí kostel – ten tu samozřejmě býval, ale po zrušení na konci 18. století byl uzavřen a posléze srovnán se zemí. Poblíž kláštera však stojí barokní kostel Narození Panny Marie, přestavěný do dnešní podoby ve stejné době jako konvent.
 

Kolem rozhledny do Chudenic

Rovinatá krajina kolem Chotěšova vybízí k nenáročným cyklistickým a pěším výletům. Řadu hezkých zákoutí nabízí řeka Radbuza a několik rybníků, po zelené turistické značce, která začíná na železniční zastávce, lze okolo rozhledny na Křížovém vrchu přes Merklín dojít až do Chudenic. Zvláštní historii má část Chotěšova zvaná Mantov, hornická osada, kde od roku 1850 až do dob první republiky bývalo pět uhelných šachet.