Hrčava

Hrčava, obec náležející do oblasti Těšínského Slezska, slovenská obec Čierne pri Čadci a polská Javořinka jsou obce, které leží nejblíž k takzvanému Trojmezí, místu, kde se setkávají hranice Polska, Česka a Slovenska. Kromě toho tu najdete dřevěný kostelík a poblíž leží nejvýchodnější bod Česka.

Hrčava: kostel, škola a jeskyně

Oblíbená osada chatařů a chalupářů v Těšínském Slezsku byla dlouho součástí Jaworzynky, která od roku 1920 leží v Polsku, pak náležela k sousednímu Bukovci a teprve od října 1927 je samostatnou obcí.

Najdete tu dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje a několik starých dřevěnic, pamětní deska na místní škole připomíná návštěvu prezidenta Havla. Kousek od silničky, která do Hrčavy vede od hraničního přechodu Mosty u Jablunkova / Svrčinovec, leží studánka Lurdská jeskyně s údajně zázračnou vodou.
 

Hrčavské Trojmezí a nejvýchodnější bod Česka

Místo, kde můžete stát najednou ve třech státech, leží asi dva kilometry od Hrčavy a dovede vás k němu žlutá turistická značka. Díky Trojmezí se třemi žulovými monolity, dvěma altány a upraveným okolím s dlážděnými chodníčky a můstky se Hrčava stala obcí, často zařazovanou v křížovkách jako nejvýchodnější místo Česka. Slunce tu sice oproti Aši skutečně vychází a zapadá téměř o půl hodiny dřív, nicméně skutečný nejvýchodnější bod České republiky leží jinde: o kousek severněji v lesíku u potoka na česko-polské hranici na katastru obce Bukovec.
 

Výlet za posledním vlkem

Do Beskyd se vracejí vlci, a tak památník posledního zastřeleného beskydského vlka trochu ztrácí platnost. Vlci ale byli v tomto regionu odedávna hrdiny řady legend a jejich přítomnost připomíná několik pomníků a křížů. Jeden z nich je právě památník s vyrytým nápisem VLK 1914 mezi Hrčavou a Bukovcem poblíž autobusové zastávky Hrčava-Gavlonka. Tehdy „poslední“ beskydský vlk tu byl zastřelen 5. března 1914. Milovníky lyžování zve středisko KempalandBukovci.

Akce v obci Hrčava

Inspirace na výlety z oblasti Těšínské Slezsko