Kosmonosy

Ačkoli jsou Kosmonosy samostatné město, s Mladou Boleslaví sousedí tak těsně, že nepoznáte, kde jedno končí a druhé začíná. Známá je především zdejší Loreta a bývalý piaristický klášter, v němž sídlí druhá nejstarší psychiatrická léčebna v Česku.

Kosmonosy a Černínové

O rozvoj Kosmonos se zasloužil zejména rod Černínů. Nechali vybudovat kostel Povýšení sv. Kříže, jeden z prvních barokních chrámů v okolí, Loretu a piaristický klášter s gymnáziem, jenž se stal střediskem vzdělanosti celého Mladoboleslavska. Zámek, v němž nyní sídlí škola a muzeum, prý sehrál důležitou roli při stavbě Černínského palácePraze: palác musel stát na takovém místě, aby z jeho oken byl za jasného počasí vidět právě kosmonoský zámek.
 

Rodinná dílna Jelínkových

Část kosmonoského muzea mapuje umění rodu Jelínků. Majitelé barokní řezbářské a sochařské dílny znamenali pro Mladoboleslavsko totéž, co pro jiné regiony známější Braunové či Brokoffové. Díla Josefa Jiřího Jelínka (1697–1776) můžete obdivovat nejenom v místním kostele, ale také na hradě Valdštejn, na mostě před zámkem v Hrubé Skále a v chrámu sv. Máří MagdalénySobotce. Díla rodiny Jelínků jsou vystavena také v lapidáriu na zámku v Mnichově Hradišti.
 

Pravěký skanzen a roubená zvonice

Výlet do dávné minulosti vám umožní návštěva pravěkého skanzenu Altamira, kterou vytvořili členové dětského zájmové sdružení experimentální archeologie. Prohlédnete si tu například repliku megalitické památky Stonhenge, středověkou sklářskou huť nebo dílnu pro tavbu bronzu. K procházce do okolí láká zřícenina hradu Zvířetice, přírodní rezervace Vrch Baba a secesní kostel sv. HavlaHorních Stakorech, v jehož blízkosti stojí roubená dřevěná zvonice se šindelovou střechou.