ÚvodVýletyCesty krajinouKaravanem od jara do zimy: zimní Neratov a Orlické hory
Karavanem od jara do zimy: zimní Neratov a Orlické hory
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Karavanem od jara do zimy: zimní Neratov a Orlické hory

Zimní Orlické hory jsou neobjeveným rájem. Na své si tu přijdou běžkaři i milovníci rozhleden, dalekých výhledů a vojenských památek, pro všechny pak je příjemným překvapením Neratov, maličká vesnice schovaná za horskou hradbou na česko-polských hranicích. Barokní kostel se skleněnou střechou si zkrátka nesmíte nechat ujít!
Pohled z návsi v Neratově neprozrazuje vůbec nic: ve stráni nad sebou mezi stromy zahlédnete jen barokní žlutobílé průčelí a dvě baňaté věže. Pohled na prosklenou střechu se před vámi otevře o pár kroků dál, až uvidíte kostel z boku – anebo zevnitř. Neváhejte a vstupte: do kostela v Neratově rádi chodí i ti, kteří pravidelné bohoslužby nenavštěvují. K nebi tu máte blíž než jinde a možná vás potká to, co tisíce dalších lidí: budete se sem pravidelně a rádi vracet.
 

Druhý život neratovského kostela

Proč osada, kde lišky dodnes dávají dobrou noc, má tak velký kostel? Když v polovině 16. století vznikaly po celých Orlických horách sklárny, skláři si v tehdejším Bärnwaldu / Neratově postavili kapličku a později menší kostelík. V něm stávala dřevěná soška Panny Marie. Stačilo pár příběhů o zázračných uzdraveních a na poutě sem začaly proudit zástupy věřících z české i polské strany. V první polovině 18. století tu vyrostl nový barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, prý podle plánů Giovanniho Battisty Alliprandiho.

Na konci druhé světové války kostel vyhořel a poválečná léta mu nepřála: němečtí starousedlíci byli vysídleni a ty nové nezajímal. Vnitřní zařízení bylo zničené, zřítily se promáčené klenby a z pýchy Orlických hor se stala ruina. Kostelu dvakrát hrozila demolice, ale chyběly peníze, navíc se tak trochu čekalo, že spadne sám.
 

Znovuvzkříšení obce



Kostel nakonec vydržel a spolu s ním i Neratov: usadil se tu farář a několik rodin se spoustou dětí a společně vrátili vesnici život. Dnes je fenoménem obce Sdružení Neratov: provozuje chráněné bydlení, chráněné dílny a speciální základní školu pro děti s výukovými obtížemi, najdete tu hospodu, obchod, kavárnu, penzion, zahradnictví i pivovar.

První bohoslužby v roce 1990 probíhaly ještě pod otevřeným nebem, v červnu 1992 se kostel podařilo zapsat na seznam kulturních památek a o pár let později začala rekonstrukce. Na prosklenou střechu, zhotovenou podle návrhu Jiřího Starého a Petra Dostála, se můžete přijet podívat kdykoliv: dveře kostela se totiž nikdy nezamykají. V běžné návštěvní době je přístupná i vyhlídka ve věžích.
 

Na běžkách k Haničce, na Anenský vrch a po hřebenech

K Neratovu vede pohodlná trasa od Rokytnice v Orlických horách, kde v hlavní sezoně můžete navštívit například zámek nebo Muzeum místní lokálky. Cestou dál směrem na Bartošovice v Orlických horách budete míjet velké parkoviště na Panském Poli. Vede odtud upravená běžkařská stopa k dělostřelecké tvrzi Hanička a dál na Anenský vrch a Mezivrší, s karavanem se tu dá bez problémů přenocovat. Parkovat se dá i v Neratově, kde je nově k dispozici plocha vyhrazená pro obytná auta i s přípojkami elektřiny. 

Po prohlídce kostela pokračujte z Neratova přes Podlesí a Novou Ves do Černé Vody, za níž odbočuje silnice směrem na Říčky v Orlických horách. V mnoha serpentinách vás dovede na Mezivrší, jedno z nástupních míst na turistické a běžkařské hřebenové trasy. Po Jiráskově cestě se odtud snadno dostanete téměř po rovině k Anenské rozhledně a pěchotním srubům Mlází a Průsek (tam a zpátky 5 km), anebo opačným směrem na autem nedostupné Pěticestí a ke Kunštátské kapli, nejvýše položené kapli Orlických hor (tam a zpátky 8 km). Také na Mezivrší se dá s karavanem volně přenocovat.
 

Z Šerlichu na Vrchmezí a Velkou Deštnou

Večer můžete strávit v Orlickém Záhoří, kde je mezi Jadrnou a Bedřichovkou vytyčen 4,5 kilometru dlouhý osvětlený běžkařský okruh. Parkování i vstup na něj je pro běžkaře zdarma, stejně jako stání s karavanem.
Pokud další den plánujete výlet po dalším úseku Orlickohorské magistrály v okolí Šerlichu anebo návštěvu rozhledny na Velké Deštné, nejvyšším vrcholu Orlických hor, vyplatí se před noclehem přejet na parkoviště na Šerlichu. Večer tu snadno najdete místo, brzy ráno se ale většinou parkoviště rychle zaplní a s obytňákem byste zaparkovali jen těžko. Ráno se pak se můžete vydat k Masarykově chatě na Šelichu a dál po Jiráskově cestěpralesu Bukačka a na Vrchmezí s rozhlednou (z Šerlichu na Vrchmezí a zpět to je přibližně 11 km) anebo po hřebenech k Pěticestí a zpět (asi 25 km).

Serpentinami pak sjedete do Deštného v Orlických horách, kde před návratem domů můžete vyzkoušet ještě některou z mnoha běžkařských stop v okolí. Parkovat (a případně i nocovat) se dá na parkovištích pod sjezdovkami. Zpět do civilizace se pak vrátíte pěkným údolím říčky Bělé a přes Skuhrov nad Bělou se vydáte zpět k domovu.

Mapa výletu

Export GPX
Památky
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

5. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Bartošovice v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Zimní sporty
Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

8. Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Říčky v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Památky
Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

9. Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Říčky v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Příroda
Křižovatka Pěticestí v Orlických horách

10. Křižovatka Pěticestí v Orlických horách

Zdobnice, Královéhradecký kraj
Zimní sporty
Nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v Orlickém Záhoří
Příroda
Vrch Šerlich v Orlických horách

15. Vrch Šerlich v Orlických horách

Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Gurmánská turistika
Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

16. Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Příroda
Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

17. Prales Bukačka – botanická zahrada Orlických hor

Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Příroda
Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

18. Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Olešnice v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Příroda
Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

19. Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Deštné v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Zimní sporty
Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

20. Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Olešnice v Orlických horách, Královéhradecký kraj
Zimní sporty
Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách