ÚvodVýletyCesty krajinouVýlet z podhůří Beskyd za Radegastem
Výlet z podhůří Beskyd za Radegastem
"> "> "> ">

Výlet z podhůří Beskyd za Radegastem

Výlet z Lešné u Valašského Meziříčí vás vezme do Valašského muzea v přírodě i za Radegastem na tajemné hoře Radhošť. Nahlédnete pod zemský povrch – do unikátních Zbrašovských jeskyní.
Zámek v Lešné u Valašského Meziříčí byl dlouhou dobu nepřístupný, nyní je však otevřený všem turistům, kteří se v jeho interiérech přesunou v čase zpět do konce 19. století. Během rekonstrukce se podařilo zachránit vzácné barokní podlahy, na fasádě zámku se nachází původní, renesanční malované ostění a dřevěná střílna. Za návštěvu stojí také přilehlý anglický park.
 
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se může pochlubit tím, že je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Nyní je v něm k vidění stovka typických valašských staveb. Největším areálem a zároveň i nejdelším prohlídkovým okruhem je areál Valašské dědiny, kde najdete dřevěné stavby lidové architektury z oblastu Valašska.
 
Na vrcholu mýtické hory Radhošť se tyčí socha pohanského boha Radegasta – slovanského boha úrody a pohostinnosti. Mnozí turiské však ani netuší, že je podzemí Radhoště protkáno hustou sítí podzemních chodeb, které podle pověstí ukrývají Radegastovu svatyni a zbojnické poklady. Dříve je využívali hlavně pastevci jako chladné sklepy i jako úkryty. Stavěli si své koliby přímo nad vchody do podzemí nebo v jejich blízkosti a průchody nitrem hory znali hlavně oni. Nebylo prý nic divného, když si pastýř z rožnovské strany zapálil pochodeň, prošel horou a dostal se na druhou stranu. Lidé si vyprávěli, že v dávných dobách chodby využívali pohánští kněží, kteří si je upravili a uschovávali si v nich dary od poutníků, a snad i v nich žili.

Vchody do tohoto tajuplného podzemí dnes nejsou bohužel známy, navštívit však můžete blízké Zbrašovské jeskyně. Jedinečnou výzdobu zde tvoří minerál aragonit, dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C.

Další zastávkou na trase může být unikátní roubený kostelík ve Velké Lhotě. V letech 1846-1929 zde působil autor Broučků Jan Karafiát. Pobyt tohoto kazale v obci připomíná i pamětní deska na budově fary. Jeho jméno nese i naučná stezka zbudovaná v posledních letech.

Mapa výletu

Export GPX