ÚvodVýletyCesty poznáníVýlet za horníky do Krásna
Výlet za horníky do Krásna
"> "> "> "> ">

Výlet za horníky do Krásna

V 16. století se v okolí města Krásno nacházela největší naleziště cínu v Evropě. Koncem 20. století vyjel ze zdejších dolů poslední vůz cínové rudy a více než tisíciletá tradice dolování se definitivně uzavřela. Netrvalo však dlouho a v opuštěných dolech horníky vystřídali zvědaví turisté.
KrásnoHornické muzeum Krásno sídlí v areálu bývalého cínového dolu Vilém. Prohlédnete si lokomotivy a důlní vozíky, těžní parní stroj z roku 1897 a několik dalších expozic včetně ukázkové štoly a modelů. Muzeum se rozkládá v prostoru cínového dolu Vilém, vybudovaném v období 1. světové války. Tehdy vedl nedostatek surovin k obnovovení hornické činnosti i v oblasti Slavkovského lesa. Po skončení války, nastal ale opět úpadek a v roce 1921 byl důl Vilém uzavřen. Počátek novodobé historie celého ložiska Krásno je datován novou velkorysou otvírkou zahájenou v roce 1955.  Do roku 1970 byla ruda ze Schnödova plně těžena na povrch jámou Vilém, od roku 1971 byla těžba převedena na novou hlavní jámu Hubert. V roce 1991 pak byla těžba ukončena a během následujících let se Muzeu Sokolov podařilo získat budovy v areálu a vybudovat zde hornické muzeum.

Hornické tradice vám připomene i Muzeum v Horním Slavkově, zároveň se ovšem dozvíte, že právě tady vznikla roku 1792 nejstarší porcelánka v Čechách, později známá pod jménem Haas a Czjzek, která dodnes vyrábí a vyváží kvalitní porcelán do celého světa. Ve stálé expozici jsou prezentovány hlavní historické mezníky a významné obory lidské činnosti, které výrazně ovlivnily dějiny města, především pak hornictví cínu, stříbra a uranu s ukázkami rud a hornických industrií z různých etap vývoje. Součástí expozice je unikátní měšťanská černá kuchyně v přízemí domu a tři výstavní sály na pořádání krátkodobých výstav.

Blatenský příkopKdyž se vydáte po naučné stezce z Božího Daru do Horní Blatné, vaše kroky povedou podél Blatenského vodního příkopu; věřte, nebo ne, téměř zapomenuté vodní dílo bylo uvedeno do provozu v roce 1544 a fungovalo nepřetržitě až do roku 1945! Vodní příkop se vine po vrcholcích Krušných hor v nadmořské výšce 945-975 metrů od rašelinišť u Božího Daru, přes Ryžovnu, Bludnou a po severní straně Blatenského vrchu se stáčí nad Horní Blatnou. Po jeho dokončení nastal bouřlivý rozvoj těžby nejen v okolí Horní Blatné, ale i v celém území podél vodního díla. V roce 1980 byl Blatenský příkop vyhlášen technickou kulturní památkou. Později prošel celkovou rekonstrukcí a podél něj byla vybudována naučná stezka, která začíná asi 1,5 km za Božím Darem a končí nedaleko Horní Blatné.

Mapa výletu

Export GPX
Kultura
Muzeum Horní Slavkov v srdci Slavkovského lesa
Příroda
Rozhledna na Krásenském Vrchu

3. Rozhledna na Krásenském Vrchu

Krásno, Karlovarský kraj
Památky
Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

4. Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj