ÚvodVýletyVýlety s příběhemVýlet do Tábora za Oskarem Nedbalem
Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Populární písničky jako "Jste kavalír, to vím" nebo "Blondýnky sladké" zná kdekdo, ale ruku na srdce: víte, kdo je jejich autorem? Nebudeme vás dlouho napínat: obě operetní árie zaznívají v Polské krvi. Ta bývá označována za nejlepší dílo Oskara Nedbala.

Budoucí violista, hudební skladatel a dirigent Oskar Nedbalem se narodil roku 1874 v rodině táborského advokáta JUDr. Karla Nedbala jako předposlední ze sedmi dětí. Podobně jako sourozenci i on zdědil hudební nadání, a tak už v jedenácti letech začal studovat na pražské konzervatoři.
 

České kvarteto doma i ve světě

HousleOskar si tu našel skvělé přátele: o necelé tři měsíce staršího spolužáka Josefa Suka a profesora Antonína Dvořáka, který na konzervatoři vyučoval hudební kompozici. V posledním ročníku roku 1891 stáli Nedbal se Sukem u zrodu smyčcového kvarteta, které o rok později získalo oficiální název České kvarteto.

Nedbal v něm působil nejenom jako skvělý violista, ale také schopný manažer až do roku 1906, kdy odešel do Vídně za dirigentskou a skladatelskou kariérou. V následujících letech se vypracoval do pozice jednoho z nejlepších dirigentů své doby a řídil koncerty například v Berlíně, Paříži, Petrohradu, Varšavě, Oděse, Vídni a Londýně.
 

Profesní úspěchy a osobní prohry

PrahaBěhem následujících let se Oskar Nedbal věnoval jak dirigování, tak komponování. K již starší Pohádce o Honzovi se připojily balety a operety Z pohádky do pohádky, Princezna Hyacinta, Čertova babička, Vinobraní, Krásná Saskia i již zmíněná slavná opereta Polská krev. Ta měla premiéru v říjnu 1913 ve Vídni, v lednu 1914 v Praze a ještě v tom roce byla uvedena ve stovce divadel Německa a Rakouska.

Co bylo Nedbalovi dopřáno na poli hudebním, o to byl připraven v osobním životě. Jeden z bratrů spáchal sebevraždu, první žena Josefína zemřela na tuberkulózu, syn Oskar se zastřelil v červnu 1918 při výkonu strážní služby.

V následujících letech čekaly Nedbala další krize: v Praze, kam se vrátil po vzniku republiky, byl přijat velmi chladně, a tak přijal místo ředitele opery Slovenského národního divadla v Bratislavě. Pozvedl jeho uměleckou úroveň, ale zničila ho odpovědnost za ekonomické řízení celého divadla. V roce 1928 se zklamaný a duševně strádající Nedbal vedení divadla vzdal. Jenže zůstaly dluhy, anonymní pomluvy a nenávistné útoky – a přestože Nedbal obětoval veškeré osobní úpory, nedokázal splnit nároky věřitelů.
 

Tragické Vánoce

TáborPosledním dnem v životě Oskara Nedbala byl Štědrý den roku 1930. Dobrosrdečný a důvěřivý muž, který se ocitl na konci fyzických a psychických sil, spáchal sebevraždu skokem z okna zkušebny v budově divadla v chorvatském Záhřebu.

O převezení jeho ostatků ze Záhřebu do rodné země se po 76 letech postaral houslový virtuos Josef Suk, s jehož dědečkem Oskar Nedbal hrával v Českém kvartetu. Skvělý violista, schopný a citlivý dirigent a nadaný hudební skladatel Oskar Nedbal byl 12. května 2006 pohřben na pražském Slavíně.

Nejvíc památek na Oskara Nedbala objevíte v Táboře; na rodném domě v Palackého ulici jej připomíná pamětní deska a v táborském divadle, pojmenovaném na jeho počest, stojí jeho busta.

Mapa výletu

Export GPX
Kultura
Divadlo Oskara Nedbala v Táboře
Zážitky
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře