ÚvodVýletyVýlety s příběhemPříběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky
Příběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky
"> "> "> "> ">

Příběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky

V Česku je několik jezírek, která prý inspirovala hudebního skladatele Antonína Dvořáka a libretistu Jaroslava Kapila ke vzniku slavné opery Rusalka. To nejznámější Rusalčino jezírko leží u Vysoké u Příbrami, kam Dvořák rád jezdíval; zprvu na návštěvy k příbuzným, posléze do vlastní usedlosti.
Pro chlapce z řeznické rodiny z Nelahozevsi to bylo do zámečku v půvabné lesnaté krajině Příbramska pořádně daleko a společensky vysoko. Navzdory upadající živnosti si tatínek Dvořák přál, aby po něm synek převzal rodinné řemeslo. Přesvědčil jej teprve Antonín Liehmann, skladatel, varhaník a kantor z nedalekých Zlonic, který v mladém Dvořákovi záhy rozpoznal mimořádný talent – a ten si, jak známo, zaslouží soustavnou péči a vzdělání na odborném hudebním ústavu.
 

Z Nelahozevsi na Vysokou

Zámeček Vysoká u PříbraměPak už to šlo ráz naráz; po studiích na pražské varhanické škole Antonín Dvořák (1841–1904) získal místo violisty v nevelké kapele. Ta byla angažována jako základ operního orchestru Prozatímního divadla a Dvořák se tak dostal do světa velké hudby. Právě tady také poznal herečku Josefinu Čermákovou. Josefina měla čtyři sestry a Dvořák si do rodiny Čermákových pravidelně docházel přivydělávat hodinami klavíru.

Zatímco Josefina se později provdala za hraběte Václava Kounice, Dvořák si vzal jednu z jejích mladších sester, Annu. To už jeho kariéra zaznamenala strmý vzestup a Dvořákova hudba se hrála po celé Evropě. A právě v té době Josefina pozvala Annu s rodinou na zámeček ve Vysoké u Příbrami, který dostala od svého muže jako svatební dar. Dvořákovi Vysoká učarovala; od švagra časem odkoupil starší hospodářské stavení se zahradou na druhém konci vesnice a nechal ho přebudovat v příjemný patrový dům, nazývaný vila Rusalka.
 

Památník, jezírko a další místa

Labutí jezeroNásledujících dvacet let na Vysoké rodina rok co rok trávila letní měsíce a Dvořák se tu s nadšením věnoval svým zálibám – sadaření, chovu holubů a samozřejmě komponování. Vznikla tu díla, řazená do vrcholného období Dvořákovy tvorby, například opera Čert a Káča nebo symfonické básně Polednice, Vodník a Zlatý kolovrat.

Zatímco vila dodnes patří Dvořákovým potomkům a je veřejnosti nepřístupná, novorenesanční zámeček slouží jako skladatelův památník. V expozici se dozvíte řadu zajímavostí nejenom o Dvořákových inspiračních zdrojích i o zamilovaných místech v okolí, ale také o manželích Kounicových a jejich hostech, kteří na Vysokou jezdívali. Prohlédnete si také kostýmy a scény z některých Dvořákových slavných oper, nesmíte zapomenout ani na procházku k Rusalčinu jezírku, k němuž vás od zámečku dovede modrá turistická značka.

Pátrání po dalších stopách slavného skladatele vás povede buď do Prahy na Nové Město, kde v půvabném barokním Michnově letohrádku sídlí Muzeum Antonína Dvořáka, anebo do Nelahozevsi. Tady můžete navštívit rodný dům Antonína Dvořáka s další expozicí, zaměřenou na skladatelovo dětství. Je tu také pěkný zámek, kde každoročně od začátku jara až do podzimu probíhá festival Dvořákova hudební Nelahozeves.

Mapa výletu

Export GPX
Kultura
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

2. Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Vysoká u Příbramě, Středočeský kraj