Novou cyklostezkou kolem Srbska
"> "> ">

Novou cyklostezkou kolem Srbska

Cyklostezka Po stopách českých králů by měla v budoucnosti propojit všechny hrady a zámky na Berounsku s Prahou. Přijďte vyzkoušet jeden z hotových úseků, který vede z Berouna do Srbska. Čeká vás příjemná projížďka hezkou přírodou Českého krasu podél Berounky. Ideální povrch je vhodný i pro in-line bruslaře.

Oblíbená trasa Českým krasem Tomáše Heráka

Řeka BerounkaBerouna se vydejte po levém břehu líně plynoucí Berounky. Po pár kilometrech si na druhém břehu možná všimněte skalnatého ostrohu s vyhlídkou u zříceniny hradu Tetín v přírodní rezervaci Tetínské skály. Dále minete bývalý vápencový lom Alkazar. V provozu byl v první polovině 20. století a vedla odsud úzkokolejná dráha do Berouna. V části systému podzemních štol se dříve uchovával radioaktivní odpad, a tak jsou tato místa pečlivě zakonzervována. Některé štoly jsou však dodnes přístupné. Místo je vyhledávané zejména sportovními horolezci. Ze skal nad lomem je nádherný pohled na celý kaňon řeky.

Následuje Barrandova jeskyně, která je pro veřejnost uzavřená. Po celou cestu vás budou provázet odpočívadla a také informační tabule, z nichž se dozvíte například něco o současných obyvatelích zdejších štol – netopýrech. Nechybí ani informace věnované fauně a flóře CHKO Český kras. V Srbsku přejeďte most a zajděte si na jídlo do příjemného hotelu U Berounky s venkovní zahrádkou a možností ubytování. V Srbsku hned u řeky se nachází i autokemp, který si oblíbili zejména vodáci.
 

Do Karlštejna a ještě dál

Berounka ve ZbečněPro bruslaře bude Srbsko možná konečná stanice, ale cyklisté se mohou stezkou Po stopách českých králů vydat ještě dál a objevovat kouzla zdejší krajiny. Po levém břehu dojedete až do Karlštejna. Návštěvu můžete samozřejmě spojit s návštěvou známého hradu, který se nachází na vrchu klikaté silnice. Další možností je pokračovat po trase až do Hlásné Třebáně, Zadní Třebáně, Řevnice až do Dobřichovic. Z Berouna se můžete na kole vydat prakticky do všech světových stran. Cyklostezka Po stopách českých králů vede ke Královu Dvoru s renesančním zámkem, který se v současnosti opravuje. Severně nad městem se tyčí vrch Děd s rozhlednou.

Další variantou je výlet z Berouna přes Vrážský potok po pravém břehu Berounky do Stradonic a Nižbora v Křivoklátské vrchovině. Ve Stradonicích na náhorní plošině vrchu Hradiště se nacházelo keltské oppidum. Veškeré informace o zdejší historii se dozvíte v Informačním centru keltské kultury v Nižboru, v objektu místního zámku.

Mapa výletu

Export GPX
Příroda
Vápencový lom Alkazar u Berouna

2. Vápencový lom Alkazar u Berouna

Beroun, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel U Berounky

3. Hotel U Berounky

Srbsko, Středočeský kraj