ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů
Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Počátky hradu se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí tzv. loveckým právem. Do návštěvnického okruhu jsou zahrnuty gotické, renesanční a barokní místnosti s expozicí životního stylu majitelů hradu od 14. do 19. století; ze sbírek vyniká rozsáhlá kolekce středověkých deskových maleb, pozoruhodná barokní rodová galerie, zbrojnice, knihovna, přírodovědné sbírky cestovatelů a přírodovědců Leopolda a Bedřicha Berchtoldových či poněkud tajuplná egyptská mumie. Prohlídka hradu je ukončena návštěvou rozhledny. Návštěvu hradu je možno spojit s prohlídkou hrobky majitelů v nedaleké kapli sv. Barbory.

Na Buchlově si můžete vybrat z mnoha možných prohlídek: Areál hradu Buchlova - bez průvodce, I. a II. hradní nádvoří, tematické výstavy ve vstupní místnosti. Areál hradu plus vyhlídka bez průvodce. Buchlov v proměnách času - s průvodcem, černá kuchyně, zbrojnice, knihovna, gotické a renesanční prostory, přírodovědecké sbírky a rodinné muzeum Berchtoldů, egyptologické sbírky, vyhlídková věž. S pastelkami po hradě Buchlov – dětský okruh s průvodcem a doprovodem.

Jinak nepřístupný hradní parkán a další prostory můžete v rámci speciálního prohlídkového okruhu s názvem Buchlovská spirála. Na trase se vydáte po stopách stavebního vývoje hradu, do kterého zasáhly i požáry či dobyvatelé. Tato prohlídková trasa je výběrová, limitovaná počtem osob a je určena především pro zájemce o poznání středověké architektury a dějin historických staveb. Průvodcem je odborný pracovník NPÚ, ÚOP Kroměříž. Dalším mimořádným okruhem je Po stopách buchlovského mordu.
 

Zrestaurované antependium

Na hlavní prohlídkovou trasu hradu Buchlova se vrátila přední ozdobná část oltáře z 15. století – antependium z kozinkové usně. Po kompletním zrestaurování je k vidění od začátku května 2018 v hradební kapli. Gotické antependium o rozměrech 80 x 190 centimetrů se skládá ze tří částí: dvě jsou boční, na kterých jsou ornamenty v červené a zelené barvě vykládané stříbrem. Uprostřed je oválný medailon s motivem svatého Petra.

Od roku 2023 si návštěvníci mohou na trase prohlédnout globus hvězdné oblohy, zhotovený v roce 1640 v Amsterodamu, který prošel restaurací. Restaurování umožnilo prozkoumat vnitřní strukturu a techniku zhotovení glóbu. Konstrukce byla vytvořena zkašírováním několika papírových vrstev. Jednu z vrstev tvoří třeba listy starého tisku se zeměpisnou tematikou, jeho titul se bohužel nepodařilo identifikovat.
 

Historie hradu Buchlova

Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí. Kaple byla vystavěna v 80. letech 13. století pražskou kamenickou hutí po vzoru St. Chapelle – královského hradu v Paříži. I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století, byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Na konci 15. století jej vlastnili páni z Cimburka, za kterých byl vystavěn v pozdně gotickém slohu reprezentační rytířský sál. V roce 1511 přechází hrad do soukromého držení. Od 16. do 18. století se v jeho vlastnictví vystřídaly moravské rody pánů se Žerotína, ze Zástřizl a Petřvaldu. Na Buchlově probíhaly stavební úpravy ještě v duchu renesance a baroka. Avšak již v roce 1701 byl dostavěn zámek v Buchlovicích, do kterého se majitelé přestěhovali natrvalo až v roce 1751. Posledními držiteli Buchlova se stali v roce 1800 hrabata Berchtoldové z Uherčic. Zásluhou dvou nevlastních bratrů, osvícenců, dr. Leopolda I. Berchtolda a dr. Bedřicha Berchtolda vzniklo v prostorách hradu rodinné muzeum, které bylo již v polovině 19. století zpřístupněno veřejnosti.

Hrad Buchlov

Aktuality