ÚvodAktualityMumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta
Kultura

Mumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta

  • 6. dubna 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Ačkoli byste to určitě nečekali, v České republice se nachází téměř dvacítka dávnověkých egyptských mumifikovaných těl. Překvapivě se s některými setkáte na několika hradech a zámcích i v muzeích. Také ovšem existují mumie pocházející z ryze českého a moravského území, těch máme několik desítek, ale jsou samozřejmě mnohem mladší než egyptské. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte za egyptskými stopami do Moravské Třebové, na Kynžvart a dokonce i na vrcholky Krušných hor. V Brně si až do konce září 2022 lze prohlédnout poklady faraona Tutanchamona.

Kněží Kenamún a Pentahutres z Kynžvartu

Zámek Kynžvart mumieMezi největší atrakce kabinetu kuriozit na zámku Kynžvart určitě patří dvě staroegyptské mumie v dřevěných rakvích – rakev s mumií kněze Kenamúna, strážce pokladů faraóna Thutmose III. z 18. dynastie období Nové říše a rakev s mumií kněze Pentahutrese, která pochází z Pozdní doby, snad z 26. dynastie, stejně jako další součástky pohřební výbavy starých Egypťanů v kynžvartském zámeckém muzeu. Je mezi nimi například také alabastrová kanopa s víkem v podobě Hórova syna Duamutefa se šakalí hlavou, která sloužila k uložení vnitřností (zpravidla jater) z nabalzamovaného těla zemřelého (ten se jmenoval Udžahorresnet) a na šedesát drobných starožitností - textilií, zbytků pohřební výbavy, pečetidel, pohřebních amuletů atd.

Na zámek Kynžvart se můžete vypravit v úterý a čtvrtek ve od 12:45 do 15:00 hodin a o víkendech od 9:00 do 16:00 hodin. V sobotu 10. dubna se na zámeckém nádvoří koná Předvelikonoční jarmark, ve čtvrtek 14. dubna je pro děti připraven program Zelený čtvrtek na zámku Kynžvart. Vstupné do expozic stojí 200 Kč pro dospělé, senioři a mládež zaplatí 160 Kč.
 

Za poklady faraona Tutanchamona

tutanchamonVelkolepá výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" se koná až do 30. září 2022 na brněnském Výstavišti, v pavilonu C. Zájemcům nabídne dokonalý pohled do historie starověkého Egypta. Uvidíte asi tisícovku exponátů, včetně repliky posmrtné masky Tutanchamona, pozlaceného sarkofágu, sošek či šperků. Výstava vás vezme se na fascinující cestu za faraonem – projdete si jeho pohřební komory a objevíte zlaté poklady přesně tak, jak byly odhaleny v roce 1922 Howardem Carterem. Připraven je také zvukový průvodce výstavou, který je zpracován v češtině, a to ve verzi pro dospělé i dětské návštěvníky.

Vstupné na výstavu je rozděleno podle toho, zda je všední den nebo víkend. Ve všední dny stojí 330 Kč pro dospělé a 270 Kč pro seniory a mládež. Za děti (6 – 14 let) se platí 200 korun. O víkendech je dospělá vstupenka za 380 Kč, seniorská za 320 Kč a děti platí 300 Kč.
 

Cesta za egyptskou princeznou do Moravské Třebové

V roce 1912 koupil přímo v Egyptě newyorský obchodník, rodák z Moravské Třebové a mecenáš tamního muzea Ludwig Holzmaister nefalšovanou egyptskou mumii, a to včetně sarkofágu; v muzeu jí říkají princezna Hereret. Ví se, že byla objevena jižně od Káhiry u města Lahún na okraji fajjúmské oázy, že se narodila v období 22. dynastie, tedy v letech 945 až 715 před naším letopočtem a zemřela mezi dvacátým a třicátým rokem života. Dokonce víme, jak vypadala, a to díky odborníkům, kteří na základě „vyšetření“ na klasickém CT přístroji vytvořili 3D model jejího obličeje. Muzeum egyptské princezny však není jediným důvodem k návštěvě Moravské Třebové; od dubna se můžete zastavit v renesančním zámku se středověkou mučírnou a alchymistickou laboratoří. Muzeum je otevřeno v březnu ve všední dny od 9 do 16 hodin, v dubnu se otevře i o víkendu. Vstupné stojí 60 korun.
 

Nejdéle vystavovanou mumii v Česku uvidíte na Buchlově

Hrad BuchlovTraduje se, že šlo o svatební dar. Jisté je, že egyptskou mumii přivezl v první polovině 19. století na hrad Buchlov Josef Vratislav z Mitrovic ze svých cest po světě. Mumie i s rakví patří už dlouhá léta k velkým lákadlům hradních prohlídek. Dokonce se jedná o vůbec nejdéle vystavovanou mumii v Česku. Majitelkou rakve byla Nefersobek, dcera Psamteka, jenž byl knězem ve městě Mendés nacházejícím se ve východní deltě Nilu. Nefersobek pravděpodobně žila a zemřela ve 4. století př. n. l., kdy byl Mendés po dobu dvou dekád egyptským hlavním městem. Výzkum ukázal, že šlo o ženu, která zemřela ve věku 30–50 let a trpěla vážnou chorobou oslabující kostní hmotu.

Mumie BuchlovNefersobek lze spatřit v gotické věži hradu Buchlova. Místnost, v níž si ji lze opatrně prohlédnout, někdejší hradní páni Berchtoldové vytvořili přímo v egyptském stylu. Kromě Nefersobek s rakví tu lze spatřit také kanopu, do které se ukládaly vnitřnosti mumifikovaných. Ve vitrínách tu jsou i další vzácné artefakty z cest po světě. Tím nejcennějším je vešebt – soška, která měla v Egyptě reprezentovat služebníka zemřelého.

Na návštěvu Buchlova si však muíte ještě pár týdnů počkat. Otevírá se až v dubnu, kdy bude přístupný o víkendech od 9:00 do 15:00 hodin. Vstupné stojí 200 korun.
 

Prášek z mumie mají na Kuksu

Barokní lékárna KuksBarokní lékárna v Kuksu ukrývá spoustu tajuplných přísad, mezi kterými nechybí například španělské mušky, vlčí játra nebo kůstky ze srdce jelena. Z dalších přípravků nechybí například vizina, což je měchýř z jesetera, který sloužil jako předchůdce náplasti. Mezi zdejší kuriozity se počítá i tzv. Mumio, tedy prášek z rozemleté mumie. O něm se věřilo, že je zdraví prospěšný a zároveň působí jako afrodiziakum. V Evropě se takto snědly tisíce mumií. Seschlá tkáň se vždy odřízla, rozemlela na prášek a prodávala. Tato tajemná "ingredience", ve své době zvaná latinsky mumia vera aegliptiaca, nemá nic společného s dnes prodávaným mumiem – horskou pryskyřicí.

Hospital Kuks je otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 190 Kč.
 

Mumie a sfingy, další symboly Egypta

SfingaJedenáct staroegyptckých mumií uchovává ve svých sbírkách také Národní muzeum, respektive Náprstkovo a tři další mumie byste našli v tak trochu morbidním Hrdličkově muzeu Přírodovědecké fakulty UK.
 
Společnost mumiím a pyramidám v Česku dělají sfingy, mytické bytosti s tělem lva, křídly dravce, hadím ocasem a hlavou krásné ženy. Jednu z nich najdete ve Veltrusech; v rozlehlém parku kolem zámku střeží kamenná sfinga na mostě přístup k Egyptskému pavilonu, do kterého se připlouvalo loďkou po vodě. Dvě sfingy zdobí most v Náměšti nad Oslavou – ale pozor, ne „malý Karlův most“ dole ve městě, ale most u zámku nad městem. Sfingám tu dělají společnost dva koně a orel. Další sfingu objevíte v Krušných horách, asi deset minut chůze od obce Měděnec. Skalní útvar a přírodní památka Sfingy leží v místě s nádherným výhledem na klikaté údolí Ohře a Doupovské hory, za jasného počasí uvidíte i města Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec a Nechranickou přehradu.
 

Český objev v egyptském Abúsíru – nejrozsáhlejší depozit v Egyptě

hrobka egyptMilovníky starého Egypta potěší zpráva o úspechu českých egyptologů, kteří v roce 2021 objevili v lokalitě Abúsír mumifikační depozit (komoru, kde se rituálně uchovávaly zbytky po mumifikaci, například nádoby či textilie). Jede dokonce o dosud nejrozsáhlejší objevený depozit v celém Egyptě!

Egyptologové pátrali v šachtových hrobkách významných hodnostářů doby 26. a 27. dynastie. V jedné z nich nalezli šachtu, kde bylo uloženo více než 370 velkých keramických zásobnic s předměty a surovinami, které se používaly při mumifikaci. Hieroglyfy na nádobách dokonce obsahují pohřební magické formule. Popisky na nádobách udávají nejen substance nebo textilie použité při balzamovacím obřadu, ale také přesně určují, kolikátého dne od počátku mumifikace mají být použity. Jde tedy o jakýsi návod na "vyrobení mumie". Takový objev je zcela jedinečný a zatím nebyl objeven nikde na světě. Majitelem mumifikačního depozitu byl jistý Wahibre-meri-Neit, syn paní Irturut. Může jít o příbuzného admirála Vedžahorresneta, jehož socha ve Vatikánském muzeu nese nejpodrobnější popis dobytí Egypta Peršany v roce 525 před Kristem.
Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Městské muzeum Moravská Třebová – dočasně uzavřeno Kultura

Městské muzeum Moravská Třebová – dočasně uzavřeno

Muzeum egyptské princezny aneb cesta kolem světa. Budova muzea je z důvodu rekonstrukce uzavřena.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

České farmaceutické muzeum v Kuksu Kultura

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Skalní útvar Sfingy u Měděnce Příroda

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Zajímavé a vzácné skalní útvary Sfingy najdete jihovýchodně od obce Měděnec. Sfingy jsou chráněny jako přírodní památka od roku 1983, zaujímají rozlohu 0,6 ha a nachází se v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem.

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze Kultura

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Čtyři tisíce exponátů se nachází v prostorách Hrdličkova muzea člověka. Naleznete zde kopie nálezů z celého světa, které dokumentují celou naši evoluci až po člověka moderního typu.V muzeu jsou umístěny exponáty znázorňující ukázky přirozené i umělé mumifikace i egyptské mumie.

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy Památky

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Most se sfingou byl postaven v roce 1820 jako součást Egyptského kabinetu, který byl zřízen v letech 1816 – 1819. Jeho východní strana byla pojata jako vstup do egyptského chrámu. Dva mohutné postranní sloupy s hlavicemi jsou zdobeny motivy papyrusových listů. Vchod hlídá sfinga.