Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.
Roku 1241 založil Zdeslav z panského rodu Divišovců nad řekou Sázavou raně gotický hrad a pojmenoval jej „Šternberk“. Jméno jednoho z prvních kamenných hradů v Čechách odvodil jeho zakladatel z erbovního znaku Divišovců, zlaté osmihroté hvězdy, a dobové módy poněmčovat názvy (Stern = hvězda, Berg = hora).
Středověká podoba raně gotického hradu je skryta v jádru dnešní stavby, která byla vytvářena několika úpravami. Stavební vývoj sahá od pozdně gotických přestaveb zdokonalujících obranný systém, až po honosné raně barokní úpravy interiérů pro účely pohodlného obývání. Začátkem 20. století byl hrad znovu upraven, aby vyhovoval moderním nárokům na bydlení, vybudován byl vodovod, hrad byl elektrifikován a ve 30. letech ještě vybaven ústředním topením. Český Šternberk se řadí k nejlépe dochovaným hradním celkům v České republice.
Prohlídková trasa
Hrad má jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje 15 bohatě zařízených místností. Prohlídku zahájíte v největší hradní místnosti, Rytířském sále, kde si prohlédnete mimo jiné i bohatou raně barokní štukovou výzdobu s aliančními erby rodu Sternbergů. Následují menší salóny, knihovna, velká jídelna, která dnes slouží jako rodinná galerie. Dále se podíváte do pracovny Jiřího Sternberga, otce současného majitele, či do pokoje věnovaného spoluzakladateli Národního muzea, Kašparu Mariu Sternbergovi. Během celé prohlídky Vás bude provázet unikátní sbírka grafických listů z období třicetileté války, která čítá 545 kusů a je proto největší sbírkou tohoto druhu ve střední Evropě.
Hladomorna
Kromě hradní expozice mohou turisté navštívit jižní předsunutou baštu, tzv. „hladomornu“. Bašta je součástí důmyslného opevňovacího systému, který byl vybudován na přelomu 15. a 16. století.
Mohutná věž má ostrý břit, který byl uzpůsobený ke srážení nepřátelských střel do stran. Prostor v patře věže, přístupný po točitém schodišti, vykazuje důmyslnou dispozici střílen, určených k palbě z lehkých děl. Čtvercový otvor v podlaze ústí do vysokého, temného přízemí, které sloužilo jako prachárna a zásobárna posádky věže. Prostor kolem hlavní věže je chráněn masivní obvodovou hradbou podkovitého tvaru se střílnami, z jejíž čelní části se zachovala jen torza.
Tato bašta je jedním z nejlépe dochovaných objektů pozdněgotického fortifikačního stavitelství a svým významem v genezi středoevropských opevňovacích staveb 15. století přesahuje rámec Čech.
Hrad Český Šternberk
S krajem kolem řeky Sázavy je již mnoho staletí nerozlučně spojen starobylý český rod Sternbergů a jejich rodové sídlo – hrad Český Šternberk. Od 13. století se v jeho zdech vystřídala dvacítka generací rodiny, která spoluvytvářela dějiny českých zemí a která hrad vlastní dodnes.