Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.
Znojemské podzemí je jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě, jehož počátky vzniku se datují do 14. století. O přesném datu a účelu jejich vzniku neexistují žádné písemné záznamy v městských kronikách. Spletitá podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami.
Rozlehlé bludiště podzemních chodeb a sálů, situované pod celým areálem středověkého města, vzniklo propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců. Smyslem tohoto propojení byla snaha ochránit obyvatele města před útrapami spojenými s obléháním města a případným rabováním cizích vojsk přímo ve městě po jeho dobytí.
Labyrint pod městem je několika chodbami propojen s okolní krajinou, což mohlo právě v dobách války a obležení být klíčové pro zásobování měšťanů. Podzemí mohlo poskytnout útočiště obyvatelům města i na dlouhou dobu – prostory byly odvětrány řadou šachet, sklepní ohniště či krby byly propojeny s komíny městských domů, vykopáno zde bylo několik studen a odvodňovací systém. Znojemské podzemí bylo budováno za pomoci jihlavských či kutnohorských havířů na několika úrovních. Vytěžený materiál mohl sloužit na stavbu či opravu městských hradeb. V případě, že by do labyrintu pronikl nepřítel, mohlo znojemské podzemní bludiště plné kluzkých a úzkých přechodů a propadel sloužit i jako smrtonosná past.
Prohlídkový okruh podzemním labyrintem je zaměřen na prohlídku podzemních chodeb s výkladem o historii vzniku podzemí a jeho dalšího vývoje v průběhu doby. Od března 2009 byl prohlídkový okruh rozšířen o expozici „Tajemné podzemí“, ve kterém uvidíte alchymistickou dílnu, postavy z městských pověstí, oživlé skály, netopýry, skřety, ukázku vězeňských kobek nebo kostlivce v rakvích. Atmosféru dotváří speciální světelné a zvukové efekty.
Adrenalinové trasy podzemím
V roce 2013 se zájemcům otevřely adrenalinové trasy podzemím. Místo poklidné procházky širokými pohodlnými chodbami prochází zájemci místy vskutku krkolomnou cestu úzkými chodbami, vodou a blátem. Zdolávat musí kluzké hrbolaté schody, malými průlezkami se budou protahovat po čtyřech. Než se na jednu z tras vydáte, musíte okusit, jestli se se svou tělesnou konstrukcí vůbec do úzkých profilů vejdete. Tato část podzemí je dlouhá 4,6 kilometru a je rozdělena do tří tras obtížnosti podle toho, kolik je tam prostoru pro průchod.
Na první úrovni obtížnosti se budete muset zohýbat, abyste někudy prošli, ve třetí je ale nutné se místy i proplazit nebo jít hodně do kolen. Na každé z tras čekají kromě úzkých chodeb a neobvyklých překážek také speciálně vybudované expozice. Zajímavostí prohlídky je také to, že na třech místech jsou trasy v podzemí propojeny s městským kamerovým systémem. Lze se tak podívat, co se děje několik desítek metrů na povrchu.
- trasa 1: jezuitský vodovod, velké podzemní sály, kouřovody-průduchy-šachty, expozice „Vinařství“ a „Archeologie“; cca 1 h 15 minut (děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce). Vstupné 150 Kč.
- trasa 2: jezuitský vodovod, originální vytesaný znak budovatelů podzemí z roku 1402, netradiční náhledy do klasické prohlídkové trasy, expozice „Kámen v architektuře“; cca 1 h 30 min (děti od 15 let v doprovodu). Vstupné 180 Kč.
- trasa 3: jezuitský vodovod, středověká studna, ukázky originálních chodeb ve skále, expozice „Historie podzemí“. Vysoká obtížnost, cca 2 h 30 minut; (děti od 15 let v doprovodu), vstupné 280 Kč.
Kryt civilní obrany v podzemí
Od sezony 2023 se rozšířily trasy Znojemským podzemím o nově objevený kryt civilní obrany. Ten se nachází pod Masarykovým náměstí. Návštěvník se seznámí se všemi podobami podzemích chodeb od počátku vybudování, až po moderní historii. Výklad nové prohlídkové trasy nabídne také souhrnné a zásadní informace o druhé světové válce, o studené válce, o budování protiradiačních krytů se závěrem, kdy systém civilní obrany zaniknul. Prohlídka o délce téměř 700 metrů je doplněna o exponáty jako je protichemický oblek, plynová maska, funkční radiometr, polní telefon, ale i dýchací přístroj, oživovací zařízení Spireta V. a chemické průkazníky. Na chodbách návštěvníci najdou informační panely se snímky původních dokumentů, mezi kterými jsou také mapy plánovaných zásahů amerických zpravodajských služeb v případě napadení.
Upozorňujeme, že prohlídková trasa krytu civilní obrany má charakter adrenalinových tras.