ÚvodCo chcete dělat?PamátkyTechnické muzeum v Brně
Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.
Za zmínku stojí např. dokumentace významných osobností vědy a techniky, jejichž pozůstalosti jsou trvalým zdrojem poučení a inspirace (např. pozůstalost V. Kaplana, F. Píška a V. Lista).

V depozitářích jsou uloženy doklady o výrobě automobilů na Moravě, autentická vozidla brněnské Zbrojovky, prostějovského Wikovu, kopřivnické Tatry, doklady o výrobě vodních a parních turbín, včetně turbín vyráběných v První brněnské strojírně.

V muzeu nechybí ani vývojová řada fotopřístrojů moravské provenience, radiopřijímače, kancelářská technika, technika domácnosti či řemeslná technika – kovářství, kolářství, holičství, truhlářství a mnoha dalších. Ve stálé expozici Kabinetu elektronové mikroskopie je k vidění celkem devět elektronových mikroskopů. Nejstarším exponátem je Tesla BS 242, první sériově vyráběný mikroskop v tehdejším Československu. Nejnovějším přírůstkem je naopak FEI Morgagni, který se v Brně vyráběl ještě v loňském roce.
 

Nové expozice v Technickém muzeu v Brně – Optika a Výpočetní technika

Nulté podlaží hlavní budovy Technického muzea v Brně, na Purkyňově ulici v Brně – Králově Poli, patří od poloviny září 2016 nově otevřeným expozicím. První z nich se věnuje fotoaparátům, kinematografii a elektronové mikroskopii, druhá mapuje historický vývoj výpočetní techniky.
 

Optika

První a druhá část této expozice se týká fotoaparátů a kinematografie. Téměř 80 vystavených fotoaparátů dokumentuje jejich historický vývoj a rozmanitost ve 20. století. Asi 40 exponátů kamer a filmových projektorů zase prezentuje vývoj filmové techniky, a to v autentickém prostředí prvorepublikového kina. V Bio Slavia mohou návštěvníci zhlédnout krátkometrážní film o technickém rozvoji kinematografie, který vznikl přímo pro tuto expozici.

Třetí část nové expozice optiky je věnována mikroskopům. Od nejstaršího z muzejní sbírky, který pochází z 18. století, až po mikroskopy elektronové. Skutečnou raritou výstavy je stolní elektronový mikroskop BS 242 oceněný zlatou medailí na výstavě Expo 58 v Bruselu nebo Tesla BS 343, rastrovací mikroskop konstruovaný pro použití v terénních podmínkách. Všechny odkazují na nezastupitelné místo Brna ve světovém měřítku v této oblasti.
 

Výpočetní technika

V této expozici můžete zavzpomínat, mladší generace poprvé vyzkoušet, jak se pracovalo s operačním systémem MS DOS nebo si zahrát hry z 80. a 90. let minulého století. Expozice mapuje historii výpočetní techniky od starověku až po počítače třetí generace. Návštěvníkovi jsou k dispozici kromě vystavených počítačů, a to i sálových, jejich vnitřního, vstupního  a výstupního zařízení, také dotykové obrazovky. Na nich se v přehledném uspořádání dozví více nejen o historickém vývoji počítacích strojů, ale i o velkých osobnostech tohoto odvětví.

Svůj sbírkový fond NTM prezentuje formou muzejních expozic a výstav, které pořádá samostatně nebo ve spolupráci s jinými institucemi včetně zahraničních. Muzeum dále pořádá např. konference a přednášky, rozvíjí ediční činnost, věnuje soustavnou pozornost práci s veřejností, především s dětmi a mládeží.
 

Technická herna

K dispozici je návštěvníkům také Technická herna. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.
 

Technické památky mimo Brno

Stranou zájmů pracovníků muzea nezůstaly ani historické výrobní objekty v místě své původní existence – technické památky. V současné době jich muzeum spravuje šest. Jsou umístěny v jihomoravském regionu. Jsou to Stará huť v Josefově s expozicí železářství, Kovárna v Těšanech s expozicí kovářství a kolářství, Větrný mlýn v Kuželově s expozicí větrného mlynářství, Vodní mlýn ve Slupi s expozicí mlynářské techniky (dnes jediná národní kulturní památka ve správě TMB), Areál československého opevnění v Šatově a Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou s expozicí hamernictví.

Technické muzeum v Brně
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2023 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „Není Tesla jako Tesla“
2019 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2019 – za výstavu „V těžkých dobách: Boje o hranice (1918–1919)“
2017 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2017 – za publikaci „Umění emailu: Technika smaltu“
2016 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2016 – za stálé expozice „Optika“ a „Výpočetní technika“
2015 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2015 – za projekt „Mezinárodní spolupráce mezi Technickým muzeem v Brně a Slovenským národním muzeem v oblasti záchrany sbírkového fondu poškozeného požárem na hradě Krásna Hôrka“
2014 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2014 – za publikaci „Hodinky Prim 1954–1994“
2009 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2009 – za projekt „Nová tvář vodního mlýna ve Slupi“
2007 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2007 – za publikaci „Erich Roučka 1888–1986. Život a dílo „moravského Edisona“ (technika, vynálezce, průkopníka a filantropa).“
2006 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2006 – za publikaci „Tyflopedický lexikon jmenný“
2006 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2006 – za rekonstrukci a zpřístupnění pěchotního srubu MJ-S 3 Zahrada v Šatově
2003 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2003 – za stálé expozice muzea
2003 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2003 – za vybudování naučné stezky Cesta železa Moravským krasem

Aktuality

20. 2.31. 12.
Pozor, zákruta! v Technickém muzeu Brno

Pozor, zákruta! v Technickém muzeu Brno

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj
12. 10.
Víkend herních legend 2024

Víkend herních legend 2024

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj
18. 9.29. 12.
Legenda z Maranella

Legenda z Maranella

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj
27. 3.30. 12.
Enigma – tajný svět šifer v Technickém muzeu v Brně

Enigma – tajný svět šifer v Technickém muzeu v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
26. 11.
Royal London Ballet – Labutí jezero

Royal London Ballet – Labutí jezero

Brno, Jihomoravský kraj
6. 12.14. 12.
Mistrovství světa žen ve florbale 2025

Mistrovství světa žen ve florbale 2025

Brno, Jihomoravský kraj
5. 10.
Draci nad Žabinami

Draci nad Žabinami

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj
16. 11.
Šermířská burza v Brně

Šermířská burza v Brně

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj