Život v minulosti – od retra přes první republiku až na Velkou Moravu
V Nové budově Národního muzea nahlédnete do rozsáhlých expozic moderních dějin a dějin od 8. století až do první světové války. Téměř tisíc unikátních předmětů na 2000 m2 vypráví příběh bouřlivého 20. století. Ukazuje životy obyčejných lidí i události, které změnily běh světa. Druhá expozice atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. V této expozici uvidíte na celkové ploše 1300 m² na 2000 exponátů. Expozice využívá nejmodernější multimediální nástroje, aby návštěvníka doslova vtáhla do svého děje. Navíc ukazuje klíčové události naší moderní historie, ty pozitivní i ty negativní a interaktivním způsobem vás vtáhne do děje. Dětem se tu bude líbit Dětské muzeum, prostor, kde najdou nejrůznější interaktivní hry, zábavné expozice, kreativní aktivity anebo herní kiosk obsahující hry z dílny webu Déčko.cz.
Do časů minulých vás zavede také Národopisné muzeum Plzeňska: Těšit se můžete na dva prohlídkové okruhy. První z nich se věnuje období let 1830 – 1900 a ukazuje život jednotlivce z venkovského prostředí od jeho narození až po ukončení produktivního věku, kterého dosáhl již v měšťanském prostředí Plzně. Druhý návštěvnický okruh je věnován odívání a vybraným způsobům obživy v Plzni a v příměstských oblastech plzeňského venkova.
V lázních Luhačovice objevíte úžasnou expozici v Říčních lázních od Dušana Jurkoviče. Po přeměně areálu na muzeum jsou návštěvníkům k dispozici tři prohlídkové okruhy. První je věnován historii Vodoléčebného ústavu, osobnosti Dušana Jurkoviče (jehož stavby ovlivnily vzhled lázeňského města) a dílu Leoše Janáčka (který v lázeňském městě často pobýval). Druhý okruh vás provede expozicí Říčních a slunečních lázní. Muzejní expozice mají sloužit jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Součástí třetího okruhu bude depozitář lázeňských technologií a také expozice teplomilných rostlin. Zdejší unikátní bazén zůstal zachován, ale stal se součástí odpočinkové zóny na druhém prohlídkovém okruhu. Vody v něm zůstává do 30 cm, nad ním se můžete projít po dřevěném molu.
Nedaleko Velehradu v obci Modrá vznikla před nedávnem Klenotnice Velké Moravy, která nabízí to nejcennější – nálezy vzácných velkomoravských šperků. Najdete jí v podzemí Archeoskanzenu Modrá, kam denní světlo proniká jen zvoničkou, která stojí na povrchu. Prohlédnete si zde nejen velkomoravské šperky, ostruhy či meče, ale i rekonstruované tváře lidí, kteří v této oblasti žili a jejichž kosterní pozůstatky zde byly objeveny. V Klenotnici Velké Moravy postupně vznikl soubor věrných, ve zlatě a stříbře vyhotovených kopií a doplněných replik nejvýznamnějších skvostů raně středověkého uměleckého řemesla, které byly archeology objeveny ve Starém Městě, Uherském Hradišti-Sadech či samotné Modré, ale i v Mikulčicích a na Pohansku u Břeclavi, a dalších lokalitách.
Muzea, kde budete rádi klamat své smysly
Muzeum smyslů Praha v Jindřišské ulici nabízí zábavnou prohlídku, kde vaše smyslové vnímání dostane pořádně zabrat. Najdete tu více než 50 exponátů k prozkoumání – od nejrůznějších místností se změněnou perspektivou, až po obrázky s optickými iluzemi. Cestou muzeem budete mít najednou svou hlavu na talíři, popřípadě si můžete obličej upravit. Je tu i místnost vzhůru nohama, uvidíte fatu morganu a vyzkoušíte si změnu velikosti během pár vteřin. Další iluze a triky můžete zkoumat v Illusion Art Museu na Staroměstském náměstí. V domě U Červené lišky ožívají historické techniky tvorby iluzí a přenášejí je do umění 21. století, do éry selfie a sociálních médií.
Oblíbené Muzeum Karla Zemana vás zavede do světa filmových triků. V expozici máte možnost navštívit dobové filmové ateliéry, kde si sami můžete vyzkoušet triky a techniky, které Zeman a jeho následovníci používali. Vznesete se na létajícím stroji, projdete se po měsíci Barona Prášila nebo budete ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámíte s originálními loutkami i s dosud nepublikovanými fotografiemi a dalšími dokumentárními materiály ze života a díla tohoto filmového vizionáře.
Do muzea s dětmi – kde je to bude určitě bavit
Děti jsou nejšťastnější, když mohou objevovat a hrát si. Přesně tak mohou strávit čas v Centru stavitelského dědictví Plasy, kde se vyzkouší své vlastní stavitelské schopnosti, vyrobí si model letadla anebo si vyzkouší truhlářské řemeslo. Podobně se děti vyřádí i ve vědecko-zábavném parku Vida nebo v Technické herně Technického muzea v Brně. V herně je zastoupena řada pokusů a funkčních modelů z mechaniky pevných těles, plynů a kapalin, akustiky, optiky, elektřiny a magnetizmu. Pokusná pracoviště nejsou stálá. Většina zařízení je postupně obměňována a doplňována novými experimenty. Ke každému pokusu jsou připojeny v písemné formě návody k obsluze a vysvětlení fyzikálního jevu.
Do světa techniky se děti dostanou také v Ostravě, v interaktivní expozici U6 Dolní Vítkovice. Děti si tu sami vyrobí elektřinu šlapáním na kole, otestují řízení automobilu a letadla na trenažéru, nebo si mohou třeba vlézt do útrob legendární ponorky Nautilus. Mnohé exponáty si mohou prakticky vyzkoušet a zjistit, jak fungují. Vystaven je zde i model ocelárny, válcovny, ale i hi-tech linky na výrobu tlakových lahví a supermoderních CNC strojů, u kterých máte možnost (podobně jako při počítačových hrách) zkusit ovládání výroby, posun surovin na zmenšeném jeřábu a podobně.
Pokud vaše děti milují stavebnici Lego, dopřejte jim výlet do muzea Lega, například v Praze, Kutné Hoře nebo Táboře. Ti, kteří to mají blíže do Prahy, by neměli vynechat Království železnic na Smíchově. Jsou zde stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří model hlavního města. Na více než 3 100 m² zábavy pro malé i velké najdete také výstavu současné produkce stavebnice Lego rozšířenou o originální modely Lego a Lego vlaky, které si můžete sami ovládat!
Becherovka, pivo, čokoláda i máslo
Becherovce přezdívají místní i přespolní "třináctý pramen
Karlových Varů". Nedávno doznalo
Návštěvnické centrum Jan Becher muzeum velké proměny a modernizace své expozice. Ta se
skládá ze tří částí, které dohromady vypráví jeden ucelený příběh. Dále zde naleznete
bar s možností degustace a obchod s
upomínkovými předměty. Historickou budovu “Steinberku” nechal postavit Jan Becher v roce 1867 a po více než 100 let sloužila jako původní továrna.
Že má
pivo své vlastní muzeum, asi není třeba zdůrazňovat. A není jen jedno. To nejznámější je samozřejmě v
Plzni, ale najdete ho třeba i na v
Krušovicích nebo v
Ostravě. V
Žatci se nachází přímo celý
Chrám chmele a piva, ve kterém se podíváte třeba do největšího
chmelařského muzea na světě. Navíc tu mají i
chmelový orloj!
Muzea, která jsou zaměřená na
gastronomické produkty, mají jednu nespornou výhodu. Na závěr prohlídky vás zpravidla čeká ochutnávka! Nejinak je tomu v
muzeu čokolády v Praze. V
Lošticích na Hané vás zase budou inspirovat k originálním
tvarůžkovým variacím (inspirovat se můžete také ve zdejší
tvarůžkové cukrárně) a svůj výstavní prostor má i
máslo. Najdete ho úplně snadno. Nachází se v
Máslovicích a i tady si mnoho vystavených exponátů můžete prakticky vyzkoušet. V Dobrovicích si zase připomenete, proč Česko sladilo Evropu během svého předsednictví v Evropské unii a v místním
muzeu cukru a lihu uvidíte nejen různé varianty
českého vynálezu – kostky cukru, ale i cukrové homole či obří kostku.
Nablýskaná auta a lokomotivy