Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.
Vojenské muzeum Králíky je ústředním objektem v
Králické pevnostní oblasti (KPO) s celoročním provozem. V letech 2009–2010 prošlo zásadní modernizací a přestavbou financovanou ze zdrojů EU. Stalo se tak nejmodernějším muzeem s tímto zaměření na území ČR.
V expoziční hale s plochou 2 400 m
2 představuje formou průřezu h
istorii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu. K hale přiléhá venkovní přístřešek (700 m
2) pro velké exponáty.
V expozicích muzea se lze setkat s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, prostředky ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení, materiály o osobnostech (životní osudy významných mužů – vojáků:
armádní generál Ludvík Krejčí, brigádní generál Bohuslav Fiala, divizní generál Karel Husárek); výstrojí a pěchotní výzbrojí. Součástí muzea je
předváděcí polygon (40 000 m
2) – určený k ukázkám bojové a těžké vojenské techniky v pohybu a činnosti.
Při Vojenském muzeu
Králíky je provozováno
Turistické informační centrum čs. opevnění (podává aktuální informace o všech přístupných, nebo zpřístupňovaných objektech čs. pevnostního systému z konce 30. let minulého století). Vojenské muzeum Králíky je východištěm k dalším muzeím a památníkům v Králické pevnostní oblasti.
Novinky v expozici
Prvním exponátem Vojenského muzea Králíky roku 2020 je PV3S APM 90. Od 25.3. přibyl do rodiny PV3S a to: APM 90. Je to speciální zabezpečovací světlotechnický prostředek, má označeni APM-90 a do ČSLA byl dodáván již v počátcích standardizace letecké zabezpečovací služby kolem roku 1953.
V expoziční hale na diorámě „Jaro 1945“ bylo dokončeno kulometné hnízdo s padlým kulometníkem SS, přejeté samohybným kanónem a instalace tří nových figurín (sovětského průzkumníka a matky s dítětem k žebřiňáčku naloženému majetečekem – prchajících z města, o které se bojovalo).