ÚvodAktualityV sobotu zaplanou světla nad bunkry a připomenou výročí mobilizace 1938
Památky

V sobotu zaplanou světla nad bunkry a připomenou výročí mobilizace 1938

  • 20. září 2024
V sobotu 21. září 2024 si nadšenci československé historie připomenou akcí Světla nad bunkry výročí vyhlášení všeobecné mobilizace. Jde o devátý ročník této nevšední akce, během které budou nasvíceny objekty předválečného opevnění, aby tak uctili památku svých předků a jejich odhodlání bránit Československo.
Dvětlo nad bunkryPohnutou historii si v sobotu 21. září 2024 připomenou stovky nadšenců a dobrovolníků po celé bývalé Československé republice. Na datum 23. září totiž připadá výročí všeobecné mobilizace čs. branné moci v roce 1938. V naší moderní historii se jedná o největší vzepětí celého národa, který byl odhodlaný čelit agresi ze strany tehdy převážně nacistického Německa. Přestože ke svému původnímu účelu nebyly bunkry využité, jsou památníkem odhodlání našich předků. Cílem akce Světla nad bunkry je jejich odkaz alespoň jeden den v roce připomenout široké veřejnosti, a i do zapomenutých bunkrů vrátit život.

Akce se koná na celém území České (a Slovenské) republiky. V oblastech, které postihla ničivá povodeň byla akce zrušena, na ostatních místech se však koná. Otevřená bude například pevnost Stachelberg (Žacléř), Pěchotní srub T-S 27 a vojenské muzeum (Malé Svatoňovice), Pěchotní srub N-D-S 72 Můstek (Dobrošov), Pěchotní srub N-S 85 Montace (Náchod), ale i StM S-50 (Branná)... atp. Více informací se dozvíte na Facebooku akce.
 

Zapojit se může kdokoli

Světla nad bunkryVýročí vyhlášení zářijové mobilizace osvětlením objektů předválečného opevnění si nadšenci historie v České a Slovenské republice připomenou již podeváté, aby tak uctili památku svých předků a jejich odhodlání bránit svoji vlast.

Mnohé z bunkrů jsou dnes opuštěné, zarostlé, zavezené odpadem a zapomenuté. Nutno ovšem dodat, že také mnohé z nich jsou opravené a slouží jako muzea vojenské historie. Většinou se o ně starají nadšenci historie ve svém volném čase. Jedná se o kluby vojenské historie, ale i o jednotlivce, kteří se prostě jen o vojenskou historii zajímají.

Akce Světla nad bunkry probíhá na principu dobrovolnosti, zapojit se může kdokoli. Ať se již opevnění věnujete nebo vás jen zaujala tato myšlenka, spravujete muzeum československého opevnění, či patříte do klubu vojenské historie. Stačí si vybrat bunkr, zaregistrovat se na webu a v sobotu 21. září 2024 mezi 20:00 a 21:00 bunkr nasvítit. Akce probíhá na území České a Slovenské republiky – pro tuto jednu noc v roce se zase staneme Československem.
 

Co se v září 1938 vlastně událo

VojáciV září 1938 se Československo ocitlo v nepříjemné situaci. Po anšlusu Rakouska získalo nacistické Německo možnost obejít vybudované pohraniční opevnění po obnažené jižní hranici. Československo se ocitlo obklopené ze tří stran státy, které si činily nároky na část jeho území. Nejistá budoucnost zapříčiněná stále se stupňujícími požadavky nacistického Německa se vystupňovala 23. září, kdy ve 22:30 vyhlásil armádní generál Jan Syrový všeobecnou mobilizaci československé branné moci. Během pěti dní mobilizace přešla československá branná moc z mírového do válečného stavu. Do zbraně nastoupilo více než milion mužů.

Přestože byla mobilizace již v říjnu ukončena a Československo navzdory výhradám některých generálů přijalo Mnichovskou dohodu, kterou postoupilo Německu své pohraničí, období všeobecné mobilizace si zaslouží, abychom si ho připomínali. A to ne v negativním smyslu, ale jako období, kdy se v náročných chvílích národ semkl a v nepřátelských podmínkách chtěl odhodlaně bránit svoji vlast.
Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku Památky

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

Pojďte s Kudy z nudy odhalit tajemství starých vojenských bunkrů! Většina z nich je schovaná v lesích a remízcích uprostřed polí, nevyužitá a zapomenutá, některé z nich se ale probudily k novému životu – a rozhodně nejen jako vojenská muzea nebo vojenské památky. V některých můžete dokonce přenocovat!

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Haničku, Boudu, Hůrku a další velké dělostřelecké pevnosti zná každý, ale co méně známá opevnění a objekty, o které se starají soukromníci a party nadšenců? Prozradíme vám nejenom to, kde je najdete, jak se k nim dostanete a kdy mají otevřeno.

Pevnost Dobrošov u Náchoda Památky

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Muzeum československého opevnění Na Kočičáku Památky

Muzeum československého opevnění Na Kočičáku

Muzeum československého opevnění se nachází na úpatí Krušných hor na nevýrazném vrchu zvaném Na Kočičáku (571 m.n.m.). Najdete ho jen kilometr za Chomutovem a nabídne vám neobvyklý pohled do historie vojenských opevnění.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově Kultura

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka Památky

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Naučná stezka vojenské historie Králíky Příroda

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko Příroda

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko

Naučná stezka vede po linii těžkého a lehkého opevnění, která v okolí Trutnova patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu. V délce sedmi kilometrů vede po linii těžkých objektů a lehkého opevnění, od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč.

Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí Památky

Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí

Pevnostní muzeum Vranov představuje zrenomované bunkry a řopíky z poválečného období. Muzeum je tvořeno dvěma objekty lehkého opevnění a navazující naučnou stezkou vedoucí kolem třetí pevnůstky.