ÚvodKalendář akcíVýstavy60 let televizního vysílání
60 let televizního vysílání
"> ">
1. 5.31. 12.
Přidat foto
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Při příležitosti šedesátého výročí zahájení televizního vysílání připravilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Českou televizí výstavu, která mapuje vývoj televizní techniky, a to jak vysílací tak přijímací.
Výstava v NTM představí šedesátiletý vývoj televizního vysílání u nás ve dvou rovinách.

V první řadě seznámí návštěvníka s vývojem televizní techniky. Vystavena jsou unikátní zařízení z počátků televizace jako například dvě televizní aparatury významného českého propagátora televize a vizionáře dr. Jaroslava Šafránka z let 1935 a 1939. První moderní televizní aparatura z tanvaldského Vojenského technického ústavu, která byla předvedena na prestižní mezinárodní výstavě rozhlasu v Praze roku 1948. Dále prototyp prvního československého televizního přijímače TESLA 4001A z roku 1952 nebo jedinečné odbavovací pracoviště z nejstaršího televizního vysílače na Petřínské rozhledně z roku 1953, které bylo zrestaurováno za přispění Českých radiokomunikací.

Zajímavostí je i první televizní záznamový stroj, MARCONI Telerecording z roku 1957, v němž se televizní obraz zaznamenával na film. Počáteční éru barevného vysílání dokumentuje první československý barevný televizor TESLA 4401A Color. Představena je studiová technika – televizní kamery, obrazové a zvukové režijní pracoviště a záznamové stroje z let 1953 až 2005. Návštěvníci tak mají možnost nahlédnout do zákulisí technické přípravy televizního vysílání.

Druhou linkou výstavy je vývoj domácích televizních zařízení. Nejstarším vystaveným přístrojem je mechanicko-optický přijímač s Nipkowovým kotoučem z roku 1934 pro příjem německé televize. Pro porovnání jsou vedle sebe představeny televizory československé, americké a sovětské výroby. Televizory stolní i přenosné, černobílé i barevné. Návštěvníci tak mají možnost zavzpomínat a najít zde televizor svého dětství.

Výstavu studiové a domácí techniky doplňuje také dokumentace vývoje snímacích elektronek, obrazovek a mikrofonů, ale i základní přehled obrazových záznamových zařízení. Vedle zmíněného Telerecordingu jsou vystaveny stroje se záznamem na magnetický pás – Ampex, U-Matic a Beta. Opomenuty nejsou ani přístroje techniky pro domácí užití, jako cívkový videomagnetofon SONY, přehrávač gramovizních desek RCA nebo legendární československé video AVEX.

Celkem je na výstavě prezentováno na 150 sbírkových předmětů.

Provozovatel

Národní technické muzeum

Kostelní 42
170 78 Praha 7
Tel.:
+420 220 399 111
Email:
info@ntm.cz
WWW:
www.ntm.cz
GPS:
50,097159 14,424973
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Cena

Cena: 170 Kč

Snížená cena: 90 Kč

Rodinná cena: 370 Kč

Poznámka:Vstupenka platná 3 po sobě následující dny: 350 Kč dospělí; 230 Kč snížené; 850 Kč rodinné.

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Aktuality