ÚvodKalendář akcíFestivalyFestival komorní hudby Český Krumlov 2024
Festival komorní hudby Český Krumlov 2024
"> "> "> "> "> "> Rokoko dress Marie antoinette
28. 6.7. 7.
Přidat foto
Festivaly

Festival komorní hudby Český Krumlov 2024

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihočeský kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Festival komorní hudby Český Krumlov nabízí začátkem léta jedinečnou řadu koncertů. Zažijte Barokní noc na zámku, jazzový večer, nokturno s číší vína nebo kytarový recitál. Letošní ročník je i připomínkou výročí narození či úmrtí řady významných osobností.

Na začátku léta Krumlov každý rok ožije festivalem komorní hudby, což je hudební festival s nejdelší tradicí ve městě. Díky přízni významných našich i zahraničních umělců se v průběhu let proměnil ze své kdysi skromné podoby v oblíbenou kulturní událost s věhlasným mezinárodním renomé. Celkový ráz i dramaturgie koncertů těží z českokrumlovského bytostného génia loci, odvíjejícího se z charakteristické historické tradice města. Tomu také odpovídá výběr prostor, ve kterých se koncerty konají. Prvořadý význam má státní hrad a zámek Český Krumlov, konkrétně jeho celosvětově unikátní, v původní podobě zachované divadlo jakož i Maškarní sál a Zrcadlový sál. Důstojné prostředí koncertů zajišťují i historicky významné lokality ve městě jako jsou sakrální prostory kostela Božího Těla, někdejší budova Jezuitské koleje v areálu nynějšího hotelu Růže nebo ambit kláštera Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Těžištěm celého festivalu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století – Barokní noc na zámku Český Krumlov®, která festivalový týden otevírá, pořádaná v zámeckém areálu a završená velkolepým ohňostrojem. Barokní noc evokuje atmosféru někdejších zdejších divadelních a hudebních slavností, doprovázených pantomimou a kulinářsky bohatou hostinou pod večerním nebem. Po umělecké stránce Barokní noci pravidelně vévodí inscenace některé vybrané, většinou původní barokní opery, stylově věrohodně podané po hudební, jevištní i choreografické stránce, navíc v historicky neopakovatelném prostředí divadla z 18. století.
 

Zajímavosti letošního festivalu

Festivalová dramaturgie se dlouhodobě orientuje na hudbu s prokazatelnou vazbou k českokrumlovskému regionu a k hudebnímu životu někdejších majitelů zdejšího panství. V roce české hudby 2024 se tento akcent rozšiřuje o připomínku výročí narození či úmrtí řady významných osobností. Několik koncertů tak opět nabídne program vytvořený speciálně pro tento festival, a to s jasnými historickými vazbami ke kulturnímu životu Českého Krumlova.

V rámci Barokní noci (28. a 29. 6.) bude uvedena německojazyčná zpěvohra Der wohltätige Derwisch, oder die Schellenkappe (Dobrotivý derviš aneb Kouzelná čapka). Hudbu k tomuto singspielu na libreto Emanuela Schikanedera zkomponovali Franz Xaver Gerl, Johann Baptist Henneberg, a rodák z jihočeských Mirotic, Benedikt Schack (Benedikt Žák). Opera měla premiéru v roce 1791 ve vídeňském divadle Theater auf der Wieden a v roce 1795 byla prokazatelně provedena v českokrumlovském zámeckém divadle. Jde přitom o historicky nejlépe zdokumentované představení spojené s touto unikátní scénou.

Dalšími dramaturgicky originálními počiny s vazbami na místní hudební prameny budou koncerty souboru Vox Clamans (3. 7.), jehož členové představí program sestavený z hudby a modliteb vybraných z rukopisné sbírky z 15. století, pocházející z českokrumlovských ženských klášterů a koncert hobojových trií ze schwarzenberské hudební sbírky. Představí se na něm švýcarské Aulos Trio (5. 7.), jehož členové spolupracovali se špičkovými osobnostmi autentické interpretace staré hudby (mj. Nikolausem Harnoncourtem).

Na zcela jinou podobu hudebního dění spojeného s knížecím dvorem poukáže volně přístupné soirée, při němž Jazzband schwarzenberské gardy (7. 7.) oživí repertoá­r z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

K meziválečné éře československé první republiky bude odkazovat i koncert skupiny Prague Rhythm Kings (2. 7.) s českými i americkými hot jazzovými šlágry 20. a 30. let.

Tvorbě letošních jubilantů české hudby (Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka a F.X. Tůmy) bude věnován i letošní koncert k poctě Josefu Sukovi (6. 7.), na němž vystoupí komorní orchestr Praga Camerata.

Posluchačsky vstřícná soudobá tvorba zazní na recitálu českobudějovického rodáka, skladatele Lukáše Sommera (4. 7.), který jako dosud jediný český kytarista vystoupil se svým autorským koncertem v newyorské Carnegie Hall. Jako host jej doplní další kytarista a skladatel jihočeského původu, Ivan Boreš.

Aktuality