Národní technické muzeum v hlavní budově v Praze připomene výstavou Historický vývoj zeměměřictví 70 let činnosti Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického. Výstava potrvá od 9. 10. 2024 do 2. 3. 2025.
Posláním ústavu, který byl založen v roce 1954, je aplikovaný a základní výzkum v oboru geodézie, zeměměřictví a katastru, vývoj a testování nových metodik, postupů a programových prostředků a poskytování odborných konzultací. Pro další rozvoj ústavu mají značný význam domácí i zahraniční projekty, které mají mimořádný společenský přínos a hrají důležitou roli i v oblasti společenské relevance.
Na výstavě jsou prezentovány tři oblasti: historie ústavu, jeho současná činnost a výzkumné projekty na poli mezinárodní a národní spolupráce.
Na výstavě jsou k vidění
přístroje a pomůcky z vývojových dílen VÚGTK, z nichž některé jsou součástí sbírek
Národního technického muzea. Mezi ty, které vybralo muzeum patří
předměty z 60. a 70. let minulého století –
cirkumzenitál k současnému určení zeměpisné šířky a délky, trojúhelníky pro vynášení pravoúhlých souřadnic, kruhový koordinátograf sloužící k vynášení polárních souřadnic do plánů a map při katastrálním měření a grafoteodolit pro polohové mapování v důlním prostředí.
Z předmětů VÚGTK je to např.
čidlo hydrostatické nivelace, které je používáno při sledování výškových posunů na základových deskách turbogenerátoru a reaktoru na Jaderné elektrárně Temelín, další typy cirkumzenitálu, prototyp elektrooptického dálkoměru, měřicí a kartografické pomůcky.