Na sobotu 4. května se připravuje zahájení muzejní sezony v Leteckém muzeu Kbely. Součástí Leteckého muzea Kbely je i expozice umístěná v hangárech Staré Aerovky v Letňanech.
Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům. Pro srovnání jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho také množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.
Jedním z nejatraktivnějších nových exponátů by měl být bezesporu letoun
Aero L-29 Delfín, jde o první představení tohoto konkrétního stroje před návštěvníky. Pro sbírky
Leteckého muzea Kbely byl letoun zrekonstruován ve státním podniku LOM Praha. Jedná se o legendární cvičný proudový letoun vyráběný v poválečném Československu, který byl vyvinut koncem 50. let, stroj nyní představovaný pochází z počátku 60. let.
Další novinkou je střední víceúčelový
vrtulník Mil Mi-8P „Hip“. Do sbírek muzea ho předala 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely. Jedná se o speciální dopravní vrtulník uzpůsobený pro přepravu až osmnácti pasažérů a posádky. Byl vyroben v roce
1983 v burjatském závodě v Ulan-Ude v tehdejším Sovětském svazu. V rámci 24. základny létal až do října roku 2017, poté byl nabídnut do sbírky VHÚ a v listopadu 2021 byl do ní oficiálně převeden.
Novinkou v expozicích LM Kbely je i další zrekonstruovaný exemplář, a to
fotogrammetrický dvoumotorový vrtulový letoun Avia Av-14FG (Iljušin Il-14FG), který byl vyroben v Československu v polovině 50. let 20. století. I tento letoun prošel renovací, a to v podniku VTÚ Letectva a PVO.
Veřejnost si bude moci při otevíracím dni v kbelském leteckém muzeu prohlédnout i
jasně modrožlutý exponát vrtulníku WSK SM-2. Jedná se
polský stroj z konce 50. let.
Přepravu pasažérů zajišťoval rovněž
letoun Aero Ae-45, což bylo
aerotaxi vyráběné v poválečném Československu od konce 40. Let. Pro sbírky Leteckého muzea Kbely zrekonstruovala tento stroj Česká aviatická s. r. o. Letoun našel své definitivní umístění v
expozici letadel Aero na Staré Aerovce.