Pojďte se s námi vydat po stopách turbulentního dvacátého století s hrdiny, kteří žili život obyčejných lidí. Přijďte okusit atmosféru epoch, které by se neměly opakovat. Zažijte nejlepší a nejobsáhlejší hodiny dějepisu.
Pořad pro mládež vám přiblíží události minulého století hranou formou tak, že se dětem vryjí do paměti. Cestu 20. stoletím můžete absolvovat každý listopadový víkend v reprezentačních prostorách Staroměstské radnice.
Každá z místností radnice přiblíží jedno historické období. Obecní síň uvede období
první světové války se zaměřením na legionářskou tradici a založení republiky. Stará radní síň připomene téma
druhé světové války – zaměří se na princip a důsledky mnichovské dohody, tj. okupaci, demonstrace k výročí založení republiky, smrt Jana Opletala, popravu studentů, zavření vysokých škol na území protektorátu a především následné vyhlášení Mezinárodního dne studentstva, jehož datum předurčil počátek sametové revoluce. Pozornost bude věnována i odboji a odbojové činnosti, jejímž bezprostředním důsledkem byl atentát na Reinharda Heydricha a uznání Československa na straně vítězných zemí druhé světové války. Odbojová činnost bude vyzdvižena i při boji o Staroměstskou radnici během Pražského povstání. Největší místnost radnice, Brožíkův zasedací sál, bude prezentovat období
komunismu a jeho postupné fáze. Prvně zazní připomínka 50. let a jednotlivostí, které jsou s nimi spojeny – politických monstrprocesů, měnové reformy nebo číhošťského zázraku. Jako ilustrace poměrů v době pádu kultu osobnosti bude vykreslena tvorba a destrukce pomníku Josifa Stalina na Letné. Coby protiklad tohoto období bude následovat pražské jaro – uvolnění poměrů ve společnosti s důsledky na život lidí – s připomenutím srpnové okupace 1968 jakožto jeho vyvrcholením. Naváže téma normalizace, kde budou názorně popsány rozdíly života před srpnovou invazí a po ní. Vzpomeneme na sebeupálení Jana Palacha s kontinuitou na Palachův týden coby přímou předzvěst počátku sametové revoluce. Závěrečná Jiříkova síň Staroměstské radnice bude ilustrovat období
sametové revoluce po celou dobu jejího trvání – řeč nebude jen o 17. listopadu, nýbrž o celém měsíci událostí až do zvolení Václava Havla prezidentem 29. prosince 1989.
Veškeré události budou vysvětleny moderátory / průvodci hravou formou s použitím vlastních hereckých prostředků a rekvizit, atmosféru jednotlivých období dokreslí dramatické etudy, ve spolupráci s organizací Post Bellum zazní audionahrávky pamětníků zmiňovaných událostí. Přesuny mezi jednotlivými síněmi a tedy konkrétními epochami doprovodí dobové zvukové stopy a hudební nahrávky.
Celé století bude zároveň vyprávěno na pozadí příběhu fiktivní rodiny, jejíž členové se důležitých událostí 20. století aktivně účastnili. Zásadní při tom budou výstavní panely, které budou obsahovat dobové fotografie, originální komiksové stripy i portréty státníků. Na začátku prohlídky obdrží účastníci z rukou kolportéra také noviny s články, které vyprávějí historii 20. století. V průběhu prohlídky budou vyplňovat genealogický strom „Cesta 20. stoletím“. Na konci prohlídky pak získají pracovní list, který bude obsahovat úkoly pojící se s jednotlivými událostmi. Celá netradiční prohlídka bude završena volbami – účastníci dostanou volební lístky a demokratickým hlasováním do volební urny zvolí největší událost / osobnost 20. století.