ÚvodAktuality30 let od sametové revoluce: oslavy v Praze, v celém Česku i v cizině
Zážitky

30 let od sametové revoluce: oslavy v Praze, v celém Česku i v cizině

  • 11. listopadu 2019
Vyvrcholením oslav kulatého výročí sametové revoluce budou akce na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí v Praze, po celé republice se ale budou konat stovky dalších výstav, koncertů, besed a happeningů. Ať už jste pamětníky sametové revoluce anebo si atmosféru listopadu 1989 připomenete poprvé, užijte si všechny akce stejně jako tehdy společně s ostatními.
Neexistuje místo pevněji spojené se sametovou revolucí než Národní třída v Praze. V neděli 17. listopadu se opět promění v pěší zónu, kde třicet let svobody připomene velká pouliční slavnost Korzo Národní. Společně se studenty pražských vysokých škol, kteří program každý rok připravují, můžete říci „Díky, že můžem“ všem těm, kteří se v listopadu 1989 na tomto místě zasloužili o to, že dnes můžeme žít ve svobodě.
 

Korzo Národní

Pouliční umění, koncerty, divadlo, diskuze, literatura, tanec nebo výstavy: tím vším 17. listopadu ožije Národní třída, symbolické místo sametové revoluce. Pár zajímavých bodů programu? Třeba vzdělávací tramvaj Ústavu pro studium totalitních režimů, která bude stát na zastávce u Národního divadla. Obývák Václava Havla na piazzettě Národního divadla, kde pozvaní hosté budou číst úryvky z jeho děl a podělí se i o osobní vzpomínky a historky. Potkáte tu osobnosti z různých oborů, letos to bude například Dagmar Havlová, Václav Marhoul, Michael Kocáb, Tomáš Etzler, Dana Němcová, Dan Přibáň, Bára Hrzánová, Lenka Klicperová či Michael Žantovský. Na několika pódiích proběhnou koncerty; uslyšíte Davida Kollera, Tata Bojs či Spirituál kvintet, speciální místo v programu budou mít státní hymna zazpívaná operní pěvkyní Dagmar Peckovou a hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Nadsázku a humor přinese výstava Opráski sčeskí historje.
 

Rekonstrukce průvodu Albertov–Národní

Den za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studentstva připomene festival Studentský Albertov s pietním aktem a hlavně rekonstrukcí průvodu z roku 1989. Průvod s herci v dobových kostýmech, projekcemi a zvukovými kulisami začne kolem třetí hodiny odpoledne na Albertově. Stejně jako před třiceti lety se zastaví na Vyšehradě a skončí u Národní třídy, kde na něj naváže program Korzo Národní.
Mimochodem, využijte i nabídku prohlídek zdarma: volný vstup na neděli 17. listopadu hlásí například všechny pobočky Národní galerie v Praze nebo Muzeum hlavního města Prahy.  
 

Koncert, sametové posvícení a videomapping

V podvečer v neděli 17. listopadu odstartuje na Václavském náměstí letošní Koncert pro budoucnost, jeden z vrcholů Festivalu svobody 2019. Tradiční pásmo proslovů významných osobností a krátkých koncertních bloků nejrůznějších hudebních interpretů začne kolem půl páté odpoledne. Jedním z vrcholů pražských oslav listopadu 1989 bude videomapping na fasádě historické budovy Národního muzea; plánovaný začátek je v neděli 17. listopadu v osm hodin večer.

Už poosmé také projde Prahou satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Masky a další hravé a provokativní instalace připomenou 17. listopad také jako Mezinárodní den studentstva, které se právě v posledních letech nebojí ozvat. Motto letošního ročníku „ulítly ti včele?“ reaguje na deziluzi z porevolučního vývoje a současné problémy.
 

Oslavy sametové revoluce v cizině

Třicáté výročí pádu komunistického režimu v Československu připomínají oslavy po celém světě. V pátek 15. listopadu se v České národní budově v New Yorku chystá galakoncert kapely Spirituál kvintet. V neděli se hudebníci přesunou do Washingtonu, kde zazpívají v budově českého velvyslanectví. V několika státech probíhá výstava 1989 sametová revoluce – konec totalitarismu v Československu, v Londýně můžete navštívit kabaretní muzikál Velvet Havel a zajít si na charitativní hokejový zápas hvězd s podtitulem „teď máme hole v ruce“. Populární exhibiční hokejová show Hokej s nadějí se koná v londýnském Alexandra Palace 17. listopadu v 17 hodin.

České centrum v Bruselu připravilo festival Czech Fashion & Design Weekend s podtitulem Re velvet, jehož ústředním motivem bude právě samet; chystá se i módní přehlídka se sametovými retro modely. Milánská univerzita v listopadu odhalí Lavičku Václava Havla a v Paříži se 29. listopadu koná koncert skupiny The Plastic People of the Universe, jež patřila k nejvýraznějším českým undergroundovým kapelám v období normalizace.

Kromě oslav krajané v řadě evropských měst chystají demonstrace pod hlavičkou spolku Milion chvilek pro demokracii. Ve stejný den jako v Praze, tedy 16. listopadu, se budou konat například v Bruselu, Berlíně, Londýně, Lisabonu či Kodani.
 

Kde se také bude slavit?

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech Zážitky

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Muzeum komunismu v Praze Kultura

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

17. 11.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo, edukativní programy a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži Kultura

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla se nachází v suterénu opraveného Starého pivovaru v Kroměříži. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Sametové posvícení – satirický průvod Prahou

17. 11.
Sametové posvícení – satirický průvod Prahou

Satirický průvod masek se hravě a inteligentně vyjadřuje k současným společenským problémům. Průvodu se účastní nejrůznější občanské iniciativy, spolky a školní kolektivy studentů, které pomocí masek v nadživotní velikosti zhmotňují palčivá témata, která se jich dotýkají.