ÚvodKalendář akcíVýstavyJiří Anderle – Panoptikum: výstava v Obecním domě v Praze
Výstavy

Jiří Anderle – Panoptikum: výstava v Obecním domě v Praze

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Obecní dům představuje výstavu u příležitosti 80. narozenin světově proslulého českého grafika a malíře Jiřího Anderleho.
Rozsáhlé a různorodé dílo, které Jiří Anderle (1936) vytvořil za více než padesát let, zahrnuje grafické listy, kresby, obrazy a plastiky.

Při veškeré rozmanitosti forem a technik můžeme vnímat v Anderleho projevu společný jmenovatel kritického humanistického vidění zaměřeného na konkrétní historické jevy i obecná lidská témata. Od svého nástupu na českou výtvarnou scénu v polovině 60. let 20. století získal Jiří Anderle zcela ojedinělé místo nejen v domácím, ale i v mezinárodním kulturním kontextu.

Proslul především svou grafickou tvorbou, ve které vyvíjel nezaměnitelnou uměleckou řeč založenou na mistrném ovládání a kombinování grafických technik. Jeho dílo je zastoupené ve sbírkách řady českých a světových muzeí a galerií. Tentokrát je můžete obdivovat v Obecním domě.

JIŘÍ ANDERLE se narodil 14.9.1936 v Pavlíkově, kde prožil dětství. Podle směrnic totalitního režimu se měl stát horníkem, ale učitel kreslení na rakovnické střední škole rozpoznal jeho talent a Anderle mohl studovat výtvarné umění. Grafickou školu a Akademii výtvarných umění v Praze vystudoval v letech 1951–1961.

Po absolutoriu Akademie přijal nabídku spolužáka z grafické školy Jiřího Srnce a působil v nově založeném Černém divadle Praha. Úspěch na festivalu v Edinburghu přinesl Černému divadlu světovou slávu.  Na australském turné uzavřel manželství se spolužačkou z Akademie a členkou souboru Miladou.

Zlom nastal až v roce 1964 v Benátkách. První velké uznání přišlo v roce 1966, byl vyzván k účasti na výstavě Aktuální tendence v českém výtvarném umění pořádané v Praze u příležitosti kongresu AICA.
  • V roce 1969 činnost v Černém divadle ukončil a čtyři roky byl asistentem profesorů Trnky a Sklenáře na VŠUP Praha. V sílícím tlaku normalizace odmítl vstoupit do KSČ a školu opustil. Od té doby se jeho díla na výstavách doma téměř neobjevovala, ale získávala významná ocenění v zahraničí na mezinárodních bienále. Dosud byla jeho díla vyznamenána 42 cenami včetně Grand prix Ljubljana 1981 za cyklus Iluze a realita. V roce 1970 Sekce pro vývoz umění Art centrum Praha (Ministerstvo zahraničního obchodu) uzavřelo smlouvu s významnou německou GALERIÍ BAUKUNST KÖLN o prezentování jeho tvorby v zahraničí. Kurátor Galerie Gerd Köhrmann zpracovává soupis Anderleho grafického díla, který tato galerie bude vydávat po celou dobu spolupráce, a Anderleho dílo se tak vřazuje do sbírek předních světových muzeí. V roce 1971 se na vyzvání Společnosti Albrechta Dürera v Norimberku účastnil výstavy Pocta Albrechtu Dürerovi k 500. výročí narození. V roce 1972 se konala první Anderleho výstava v BARUCH GALLERY Chicago, která v následujících letech uspořádala výstavy v předních muzeích USA. Když newyorský časopis Art News požádal (1980) přední kurátory a znalce volné grafiky, aby si vybrali svůj oblíbený „image“ minulého desetiletí, označil Harold Joachim (ředitel oddělení grafiky na Art Institute of Chicago) Anderleho grafický list Krutá hra pro člověka za nejvýznamnější grafický list sedmdesátých let. 1981 Švédské Národní muzeum ve Stockholmu vystavilo retrospektivu jeho grafik. V roce 1982 byl v centrální expozici benátského bienále (Arte come arte – Persistenza dell´opera) vystaven obrazový cyklus Iluze a realita. Vzpomínka na silný zážitek na náměstí Svatého Marka před lety ho přivedla k cyklu Commedia dell´Arte. Další Anderleho prezentace na benátském bienále na výstavě Arte allo specchio (umění v zrcadlení) se uskutečnila v roce 1984. Národní galerie v Praze usilovala o zařazení těchto děl do svých sbírek, ale protože Anderle nebyl na seznamu umělců schválených tehdejším režimem, nikdy k tomu nedošlo. V roce 1986 vyučoval grafiku na Kokoschkově letní akademii v Salzburgu. Po Galerii Baukunst začal v roce 1989 spolupracovat s galerií GÖTZ Stuttgart.
  • 1992 vyšlo Slovo o slově Václava Havla s osmdesáti pěti Anderleho kresbami.
  • 1995 retrospektiva grafik a kreseb v Národní galerii v Praze.
  • 1996 grafické dílo v Istituto Nationale per la grafica – Calcografia, Řím; grafika v Panorama Museum Bad Frankenhausen.
  • 1998 Mimořádný význam pro jeho další tvorbu měla výstava „Mistrovská díla kreseb a grafiky posledních pěti století" v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, kde mezi díly Dürera, Rembrandta, Goyi, Gogha a Picassa objevil i svou grafiku Zavřené dveře z roku 1978.
  • 2000 obrazový cyklus Na závěr milénia vystaven v Kongresovém centru Praha u příležitosti zasedání Mezinárodního měnového fondu; obrazy a grafika v BWA Katowice.
  • 2003 v Pelléově vile v Praze otevřena expozice jeho děl spolu s primárním uměním Afriky, které sbírá od šedesátých let.
  • 2006 prezident České republiky mu udělil Medaili za zásluhy v oblasti kultury a byl jmenován čestným občanem Prahy 6.
  • 2008 retrospektiva grafiky v Cincinatti Art Museum.
  • 2009 retrospektivní výstavu malby a grafiky v domě U Kamenného zvonu zhlédlo 30 tisíc návštěvníků.
  • 2011 ministr kultury České republiky mu udělil medaili Artis Bohemiae amicis za šíření dobrého jména české kultury.
  • 2013 evropská cena TREBIA za tvůrčí činnost a knižně vyšly vzpomínky Láska za lásku, které Anderle nahrává a Český rozhlas vysílá už osmnáct let.
  • 2014 expozice z Pelléovy vily byla přemístěna do nové galerie v rodném Pavlíkově. Připravuje výstavu ke svým osmdesátinám plánované na září 2016 v Obecním domě v Praze.

Provozovatel

Obecní dům - historická pokladna

nám. Republiky 5
111 21 Praha 1
Tel.:
+420 222 002 101
Tel.:
+420 222 002 107
Email:
info@obecnidum.cz
Email:
pnedvedova@obecni...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.obecnidum.cz
GPS:
50,087437 14,428010
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality