ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyObecní dům – secesní klenot Prahy
Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.
Obecní dům nabízí turistické prohlídky Obecního domu s výkladem zdejšího průvodce. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost zhlédnout různorodé sály a salonky, v kterých se ročně uskuteční stovky významných společenských a kulturních akcí – koncertů, výstav, konferencí, recepcí, plesů. Součástí prohlídkové trasy je i Smetanova síň, proslulá koncertní síň s kapacitou 1200 míst a původními varhanami z doby vrcholné secese (místo koncertů mezinárodních hudebních festivalů Pražské jaro, Varhanní léto, Pražský podzim). Nezapomenutelnou se stává návštěva Primátorského sálu, jehož výzdoba je dílem Alfonse Muchy. Muchovo dílo zde tvoří ojedinělý, vzácně dochovaný celek.
 

Prohlídky Obecního domu

Komentované prohlídky Obecního domu se konají pravidelně v anglickém a českém jazyce. Jejich součástí je prohlídka dané trasy spojená s poutavým výkladem průvodců a poskytnutí doprovodných tištěných textů až v devíti světových jazycích. Prohlídka trvá přibližně hodinu.
  • Trasa prohlídky: Smetanova síň – Cukrárna – Slovácký salonek – Salonek Boženy Němcové – Orientální salonek – Grégrův sál – Palackého sál – Primátorský sál – Riegrův sál – Sladkovského sál
  • Výklad prohlídky je podáván v češtině a angličtině a je rovněž k dispozici v tištěné podobě v němčině, francouzštině, italštině, španělštině, japonštině a ruštině.

Pro organizované skupiny lze dopředu objednat mimořádné prohlídky v češtině, němčině, angličtině, francouzštině, popř. i v dalších jazycích. Minimální cena mimořádné prohlídky: 2500 Kč. Informace, prodej vstupenek a objednávky skupinových prohlídek získáte v historické pokladně Obecního domu.
 

Smetanova síň Obecného domu

Nejrozsáhlejším prostorem Obecního domu je centrální Smetanova síň, přístupná z foyer v prvním patře. Pojmenováním koncertní síně vzdala Praha poctu tvůrci české moderní hudby Bedřichu Smetanovi. Z plastické výzdoby jsou nejpozoruhodnější štukové skupiny Vyšehrad a Slovanské tance po stranách podia od Ladislava Šalouna. Sochař tak šťastně rozřešil otázku připomenutí druhého génia české hudby, Antonína Dvořáka. V interiéru Smetanovy síně však nechybí připomínka dalších českých hudebních skladatelů, jejichž portrétní medailony jsou umístěny na poprsnicích lóží a balkonu.

Smetanova síň je především koncertním sálem pro 1200 posluchačů, ve kterém od doby jeho otevření účinkovaly nejvýznamnější světová hudební tělesa a interpreti, příležitostně se zde konají i nejrůznější společenské akce – zejména tradiční plesy nebo žádané reprezentativní galavečeře. Ve Smetanově síni je pravidelně zahajován i zakončován hudební festival Pražské jaro.
 

Primátorský sál s výzdobou Alfonse Muchy

Alfons Mucha projevil zájem podílet se na výzdobě Obecního domu již v roce 1902 při návštěvě pražského primátora Vladimíra Srba v Paříži. Od počátku zdůrazňoval, že výzdobu vytvoří bez nároku na odměnu, s výjimkou nákladů za návrhy, barvy, podkladová plátna a lešení. Roku 1909 dostal za úkol vyzdobit Primátorský salonek, tedy jednu z nejprestižnějších prostor budovy. Právě tento sál byl zároveň posledním významným interiérem, vytvořeným v secesním dekorativním stylu.

Mucha se ujal úkolu nadšeně a jeho um nekončí u nástěnných maleb – zhotovil nebo navrhl vitráže, nábytek, bohatě vyšívané závěsy anebo také kování. Oranžovo-černo-modrá barevná dominanta dává tomuto prostoru pocit slavnostní vážnosti a přitom i citové vřelosti. Výmalbu sálu tvoří kruhová nástropní freska Slovanská svornost, od které vybíhá osm pendativů, nesoucích zobrazení občanských ctností, personifikovaných jednotlivými postavami českých dějin. Kompozice je složená z figurálních motivů, které tvoří kruh s průhledem do nebe, zastíněných křídly letícího orla. Alfons Mucha je autorem nejen výzdoby sálu a umělecko-řemeslných výrobků, ale i všech detailů, od krytů topení přes okna, stojanová svítidla až po textilní závěsy.
 

Restaurace Obecní dům – prvorepublikové menu a plzeňské pivo

Jedna z nejkrásnějších secesních restaurací v Evropě se nachází v Obecním domě. Pochutnáte si tu na prvorepublikovém menu, skvěle ošetřeném plzeňském pivě a široká je též nabídka vín z celého světa. Restaurace Obecní dům ale také každý den připravuje čerstvé polední menu. Nabízí polévku dne a výběr z pěti hlavních jídel. Své oblíbené denní menu si můžete odnést s sebou. Rádi vám ho zabalí.
 

Pivnice Obecní dům

Plzeňská pivnice Obecního domu zahájila svůj provoz 5. ledna roku 1912 a vždy se pyšnila kvalitou českých tradičních jídel, připravovaných z čerstvých domácích surovin, a skvěle ošetřovaným plzeňským pivem na čepu. Na tuto prvorepublikovou tradici v jedinečné atmosféře české secese hrdě navazujeme i my. Věříme, že nám dáte za pravdu.
 

Kavárna Obecní dům

Secesní Kavárna Obecní dům je právem řazena mezi nejkrásnější pražské kavárny. Nachází se v přízemí Obecního domu a její interiér je pro každého návštěvníka skutečným zážitkem. Nabízí služby od snídaně až po sklenku na dobrou noc, v letních měsících je před kavárnou (na nám. Republiky) umístěna zahrádka. V nápojovém lístku najdete široký sortiment alkoholických a nealkoholických nápojů a velký výběr teplých nápojů (káva, čokoláda, čaj, kakao apod.). Jídelní lístek je zaměřen především na sladké pohoštění (dorty vlastní výroby, zmrzlinové poháry). Současně tu najdete drobné studené občerstvení (sendviče, obložené talíře) a jídla mezinárodní i české kuchyně.

Aktuality