Čtrnáctý ročník festivalu Fotograf má podtitul Make Voices be Heard. Finální, čtvrtá kapitola Fotograf Festivalu představuje v galerii MeetFactory v termínu 25. 10. 2024 – 6. 1. 2025 práce deseti umělkyň a umělců.
V posledních letech dominuje současnému umění debata o dědictví kolonialismu. Probíhá však bez zásadní účasti zástupců zemí střední a východní Evropy a střední Asie, přestože i tato část světa má hluboké historické zkušenosti s kolonialismem a problémy rasové diskriminace. Na to poukazuje řada uměleckých děl pocházejících z těchto regionů, kterým doposud nebyla věnována dostatečná pozornost. Čtrnáctý ročník Fotograf Festivalu s podtitulem „Make Voices be Heard“ se zaměřuje především na hlasy umělkyň a umělců z těchto regionů s cílem rozšířit stávající mezinárodní diskuzi o kolonialismu, postkolonialismu a diskriminaci o perspektivy z těchto regionů.
Hlavními kurátory čtrnáctého ročníku Fotograf Festivalu jsou Noemi Smolík a Adam Vačkář. Hlavní program festivalu se skládá z několika výstavních projektů, odborného sympozia a navazujících akcí, které se konají v říjnu 2024.
Centrální prací poslední části festivalu je pětikanálová projekce japonského umělce Meiro Koizumiho Theater of Life z roku 2023. Dále bude k vidění série fotografií Center of Europe z roku 2020 od umělkyně Aliny Bliumis pocházející z Běloruska. Kolekce fotografií od ukrajinské umělkyně Yevgenie Belorusets Kristina’s Tag z roku 2021 dokumentuje se strhující bezprostředností každodenní život romských komunit, které kvůli válce musely opustit své domovy. Slovenská umělkyně romského původu Emília Rigová bude inscenovat vlastní Oltář z artefaktů týkajících se její identity.
O identitu jde také v příspěvcích dvou zástupců vietnamské komunity v Praze. Dvanáctiminutový film Love, Dad z roku 2021 od Diany Cam Van Nguyen, mezinárodně vyznamenaný několika cenami, humorně, a hlavně dovedně využívající technické možnosti animovaného filmu, vypráví o konfliktu mezi vietnamskými tradičními normami a očekáváními současné liberální společnosti. Otázkou kulturní identity se zabývá také Ming Thang Pham, který žije v současné době ve Vietnamu, aby se naučil tradiční, 8000 let staré technice lakové malby.
Osudu pracovních sil pocházejících z Vietnamu, především šiček v Československu v 70. a 80. letech, ve spojení s vlastním osudem šičky košilí pro ruské vojáky na českém území po roce 1968 se věnuje video Šičky z roku 2008 od Sráče Sama, umístěné na konci dřevěného tunelu.
O paměť, manipulaci historické paměti a vytváření falešných mýtů hrdinství jde ve dvoukanálové projekci Memory is an Animal Which Barks With Various Mouths z roku 2023 od umělkyně Jeanny Kolesové z Ruska, která dovedně využívá nejnovější elektronické možnosti. V další dvoukanálové instalaci SURFACES THAT MATTER: Youth Day 1988 z roku 2022 se srbská umělkyně Marta Popivoda ve spolupráci s Anou Vujanović věnuje masovým psychózám vznikajícím pod vlivem ideologie a vztahu jedince k mase na základě skutečných vystoupení uspořádaných v Jugoslávii. Zároveň může být tato projekce chápána i jako odkaz ke strhujícím výstupům na dnešních popových koncertech. Otřesným dokumentem o nezodpovědném zacházení s hrozícím nebezpečím po jaderném výbuchu v Černobylu v roce 1986, které bylo motivováno i bezohledným koloniálním přístupem k sousedním zemím, svědčí devítiminutový film Thyroxia z roku 2023 od běloruské umělkyně vystupující pod pseudonymem Ptuška a gruzínské umělkyně Keto Gorgadze.
O festivalu
Fotograf Festival se zabývá průniky fotografie a současného umění – stejně jako partnerské projekty Fotograf Gallery a Fotograf Magazine. Hlavní část festivalu probíhá v průběhu října a obvykle představuje aktuální téma skrze skupinové i samostatné výstavy, připravené ve spolupráci s přizvanými domácími a zahraničními kurátory a s pražskými galeriemi. Výstavní program doplňuje série diskuzí, site-specific akcí, výstav ve veřejném prostoru, projekcí a komentovaných prohlídek. Fotograf Festival je jediný tematicky a kurátorsky koncipovaný fotografický festival v České republice, jehož cílem je propagace média fotografie, jeho širší začlenění do současného umění a do povědomí široké veřejnosti. Nejen odborné veřejnosti jsou určeny diskuze, na nichž se představují přizvaní odborníci, aby společně debatovali nad aktuálním festivalovým tématem v kontextu vizuálního umění. Cílem Fotograf Festivalu je budovat tradici a novou platformu fotografického festivalu, který zařadí Prahu mezi další významná centra fotografie a vizuálního umění v Evropě. Festival usiluje o přiblížení současného fotografického umění a vytvoření tematicky zaměřeného prostoru pro setkávání širšího publika i odborné veřejnosti z celého světa.