Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží bude letos příležitosti 100. výročí vzniku republiky otevřen každou poslední sobotu v měsíci, až do konce roku 2018.
Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.
Salón na Masarykově nádraží byl postaven v letech 1873 – 1874 při příležitosti svatební cesty Františka Josefa I. a císařovny Alžběty Bavorské (řečené Sissi), která vedla do Prahy. Po pádu Rakousko-Uherska byl salonek zbavený všech připomínek a atributů monarchie a uzavřen. Až později byl přizpůsoben potřebám prezidenta nové republiky, který právě odtud, z prvního nástupiště, vyjížděl na cesty svým salonním vozem. Později byl salonek dlouhé roky zavřený a k jeho rekonstrukci a znovuotevření došlo až v roce 2008.
Starožitný nábytek, vyřezávaný krb, kliky, lustr i malovaný a zlacený strop jsou původní a údajně opravdu pamatují prezidenta Masaryka (krb, strop a busta Jana Pernera pocházejí ještě z původního císařského vybavení). Nedochovaly se naopak tapety s českým lvem dovezené z Paříže a belgická zrcadla benátského typu.
U jedné ze stěn je umístěna Masarykova socha od Jana Štursy, naproti němu stojí ve vyřezávaném rámu nad krbem busta ing. Jana Pernera (od sochaře Antonína Lhotáka), který je autorem projektu kolejiště nádraží, stejně jako autorem myšlenky viaduktu, který dnes nese jméno projektanta Negrelliho.
Komentované vycházky mezi hlavním a Masarykovým nádražím
Návštěvníci si tu prohlédnou nejen architektonicky cenné interiéry, ale také historické fotografie obou nádraží. Zároveň budou mít možnost zakoupit si upomínkové předměty (pohlednice, turistické vizitky apod.) nebo otisknout pamětní razítko. Kdo bude chtít dozvědět se detaily z historie pražské železnice, může se vydat na komentovanou vycházku mezi hlavním a Masarykovým nádražím. Z důvodu omezeného počtu míst je potřeba se dopředu přihlásit na e-mailu bezouska@gr.cd.cz. Vycházky se konají ve dnech 28. dubna, 19., 20., 26. května, 30. června, 1. července, 28. července, 25. srpna, 8. září, 27. října a 29. prosince, a to vždy od 14:00 hodin.
Vycházka začne na Masarykově nádraží, kde se návštěvníci dozvědí, jaké problémy museli Pražané řešit, než do města přijel první vlak. Dozvědí se o prvních rocích železničního provozu v českých zemích a navštíví také čekárnu, která byla vybudována přímo pro císaře Františka Josefa. Cestou mezi dvěma nádražími průvodce ukáže, kudy vedlo městské opevnění, jakou cestou se vozilo do Prahy kutnohorské stříbro, a kde byl pražský šibeniční vrch. Ve Vrchlického sadech budou zastávky u rondokubistického kiosku, plastiky Sbratření a sochy prezidenta Wilsona. Vycházka bude končit na pražském hlavním nádraží, kde skupina navštíví nedávno zrekonstruovanou secesní Fantovu odjezdovou halu, připomene si osobnost Nicholase Wintona a nahlédne do unikátní císařské čekárny, ve které byl například v roce 1918 uvítán prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vycházka bude doplněna bohatou řadou historických a dobových dokumentů. Komentované vycházky jsou zdarma.