Expozice a dlouhodobé akce

Soutěž Máme vybráno

Rekordní počet, 332 míst – památek, které potřebují pomoc veřejnosti. Vyberte si jednu oblíbenou a hlasujte v soutěži Máme vybráno. Finalisté si nakonec rozdělí finanční hotovost.
332 sbírek, to je také 332 příběhů, nepřeberné množství lidí a miliony korun na obnovu. Každá sbírka si zaslouží pozornost, protože jejím hnacím motorem jsou dobré skutky – snaha vrátit do kaple zvony, opravit mlýn, vrátit kostelům varhany nebo třeba zrekonstruovat a otevřít historické stavby. Každá sbírka také pozornost dostává, a to díky soutěži Máme vybráno.
 
Hlasování jsme rozložili do dvou kol: první od 15. dubna do 31. května 2024. Z každého kraje postupuje jeden do finálového klání v období od 15. června do 31. srpna 2024. Vítězové získají vedle finančního příspěvku také mediální podporu a účast zdarma na školení Mediální akademie Propamátky.
 
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Máme vybráno a společenské setkání na Ministerstvu kultury v Praze se uskuteční během září.


Kategorie soutěže

1. Cena veřejnosti – Máme vybráno
Veřejnost se zapojuje v rámci on-line hlasování. Každý může podpořit svoji oblíbenou památku. Hlasování probíhá ve dvou kolech. Vítězné sbírky získávají kromě finančního příspěvku také mediální podporu redakce Propamátky.

2. Finančně nejúspěšnější sbírka
Rozhoduje oficiální výtěžek sbírek ukončených v roce 2023, který je ověřen u místně příslušného krajského úřadu. Vítězové z předchozích ročníků jsou zváni na konferenci ke sdílení svých tipů a doporučení.

3. Cena redakce Propamátky
Pro úspěch každé sbírky je nutné zapojení veřejnosti. Proto vyhledáváme a upozorňujeme na projekty, které nápaditým či neotřelým způsobem prezentují potřebu hledání financí pro památky.
 

Zajímavosti letošní soutěže

Číslo 1 má letos dokončení komplexu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. S rovnou stovkou nastupuje záchrana a oprava objektu bývalého Hrnčířova mlýna ve východních Čechách. Konečně 332. sbírkou je oprava fasády kostela sv. Anny a revitalizace zeleně ve Zlechově na Uherskohradišťsku.
 
Organizátoři napočítali tentokrát 121 sbírek na obnovu kostelů, tvoří tedy více než třetinu všech projektů. Na 44 místech se snaží o rekonstrukci nebo vybudování nových varhan. 23 sbírek cílí na kaple a 16 na zvony. Vedle toho 22 sbírek vypsali organizátoři na historické domy, stejný počet má v hledáčku hrady a zámky, 10 akcí podporuje muzea.
 

Institut pro památky a kulturu

Institut pro památky a kulturu pracuje s unikátními daty, které speciálně pro soutěž vypracovaly kraje. Projekt vytváří mapu míst, kde se něco děje – ukazuje, že aktivní lidé jsou na každém kroku. Stále ještě zahlazují jizvy za divokým 20. stoletím, investují čas a peníze do obcí, kde žijí nebo kde to mají rádi. Ale nejde jen o budovy, sedm projektů v soutěži shání zdroje na dopravní prostředky (auta, lokomotivy, tramvaj, letadlo), objevuje se tu také hudební archiv nebo betlém.
 

Aktuality