ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceŠtefánikova hvězdárna v Praze: pozorování přechodu Merkuru přes Slunce
Společenské akce

Štefánikova hvězdárna v Praze: pozorování přechodu Merkuru přes Slunce

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
V pondělí 9. května dojde k přechodu planety Merkur přes Slunce. Přechod Merkuru přes sluneční disk je úkaz odehrávající se asi 14x za století. Naposledy jsme ho od nás mohli pozorovat 7. května 2003 a ten příští připadá na 11. listopadu 2019 a bude od nás viditelný pouze částečně.

Pozorování listopadových přechodů je obvykle ovlivněno špatným počasím a na další květnový přechod si počkáme až do roku 2049. Ten letošní budeme moci pozorovat téměř v celém průběhu. Začne odpoledne vysoko nad jižním obzorem a budeme ho moci pozorovat do západu Slunce. Až bude Merkur sluneční disk opouštět, bude už Slunce pod naším obzorem.

V pondělí 9. května na pozorování přechodu Merkuru přes Slunce bude hvězdárna otevřena od 12 do 21 hodin.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

Posel bohů: speciální výstava od 6. 5. 2016
Výstava věnovaná první planetě sluneční soustavy, která dlouho unikala pozornosti vědců. Uvádíme u příležitosti zajímavého úkazu přechodu Merkuru přes sluneční disk.

V objektu hvězdárny je k dispozici několik dalekohledů k pozorování ve dne i v noci. Nejoblíbenější je největší dalekohled se třemi refraktory pod hlavní kopulí. Užívá se k průzkumu noční oblohy, ale umožňuje i pozorování slunečního povrhu a výbuchů na slunci. V přízemí hvězdárny je instalována stálá výstava se zaměřením na astronomii, a pokud se chcete o vířícím kosmu dozvědět víc, můžete svou návštěvu spojit s promítáním a naučnými programy.

Hvězdárna nabízí také speciální programy pro děti a pro žáky škol a školiček všech stupňů. Oblíbené jsou také pravidelné popularizační přednášky předních odborníků. Místní knihovna disponuje více než deseti tisíci knihami. Na Štefánikově hvězdárně se můžete rovněž zúčastnit dvouletého Astronomického kurzu.

V nově otevřené expozici nazvané Muzeum meteoritů si můžete prohlédnout v současné době nejrozsáhlejší sbírku meteoritů přístupnou veřejnosti. Expozice nabízí i pohled na nejvzácnější meteority pocházející z Měsíce, Marsu nebo planetky Vesta. Některé meteority si můžete dokonce i potěžkat.

Aktuality