ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyŠtefánikova hvězdárna v Praze na Petříně
Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

V objektu hvězdárny je k dispozici několik dalekohledů k pozorování ve dne i v noci. Nejoblíbenější je největší dalekohled se třemi refraktory pod hlavní kopulí. Užívá se k průzkumu noční oblohy, ale umožňuje i pozorování slunečního povrchu, protuberancí a erupcí na slunci. V patře hvězdárny je instalována stálá výstava se zaměřením na astronomii, a pokud se chcete o vířícím kosmu dozvědět víc, můžete svou návštěvu spojit s promítáním a naučnými programy.

Hvězdárna nabízí také speciální programy pro děti a pro žáky škol a školiček všech stupňů. Oblíbené jsou také pravidelné popularizační přednášky předních odborníků. Na Štefánikově hvězdárně se můžete rovněž zúčastnit dvouletého Astronomického kurzu.

expozici nazvané Muzeum meteoritů si můžete prohlédnout rozsáhlou sbírku meteoritů přístupnou veřejnosti. Expozice nabízí i pohled na nejvzácnější meteority pocházející z Měsíce, Marsu nebo planetky Vesta. Některé meteority si můžete dokonce i potěžkat.

Zvláštní část expozice je věnována významnému slovenskému astronomovi, letci a politikovi Milanu Rastislavu Štefánikovi, k jehož poctě nosí hvězdárna jméno Štefánikova.

Ve zrekonstruovaném přízemí naleznete stylové Astrobistro, kde se můžete osvěžit kvalitním nealkem, či pivem, vychutnat si dobrou italskou kávu, nebo si dát něco menšího na posilněnou.
 

Unikátní dalekohled Zeissův astrograf

Hlavní dalekohled Štefánikovy hvězdárny je dvojitý Zeissův astrograf, jehož historie sahá až do roku 1905. Jako hlavní dalekohled hvězdárny slouží tento přístroj od roku 1930. Mezi lety 2022-24 byla provedena jeho kompletní renovace. Od 4. 5. 2024 mohou návštěvníci hvězdárny opět plně vychutnat pozorování planet a Měsíce, pro které byl dalekohled určen. Jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny byl do Prahy zakoupen v roce 1928 z pozůstalosti po vídeňském selenografovi Königovi. Dalekohled, pracovníky hvězdárny familiárně nazývaný König, se dotkl osudů mnoha českých astronomů. Stal se symbolem úsilí České astronomické společnosti a společenství nadšenců pro vesmír napříč generacemi.



Štefánikova hvězdárna

Štefánikova hvězdárna na Petříně nabízí pozorování denní a noční oblohy dalekohledem doprovázené výkladem pracovníků, odborné přednášky či program pro školní výpravy.

Aktuality