Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Zlínský kraj nebo navštivte
Společenské akce v celé ČR.
Premiéra filmu Století Miroslava Zikmunda. Vydejte se napříč dějinami a nechte si vyprávět příběh minulého století prostřednictvím muže, který jej zažil.
Dokument o Miroslavu Zikmundovi uvidí jako první diváci ve zlínském Velkém kině 1. 9. 2014 od 18:00. Od 4. 9. 2014 bude k vidění v ostatních kinech po celé České republice. Po projekci se uskuteční beseda s tvůrci, jejíž součástí bude i prezentace nové Tatry umístěné v expozici Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost.
Film se točil na základě osobních deníků, které si letos pětadevadesátiletý Miroslav Zikmund psal dennodenně od svých šesti let. Jeho tvůrci uvádí, že se v něm v archivních materiálech objeví například Edmund Hillary, Haroun Tazijef a neuvěřitelná plejáda státníků, lidojedů, válečníků uniformovaných i domorodých …
Dokument není zdaleka jen o cestování. Je to životopisný film, který se věnuje studentským plánům, stejně jako komunistické éře i době zakázanosti až po současnost. Pan Zikmund ze svého archivu půjčil režisérovi filmu Petru Horkému třeba svoji někdejší stranickou legitimaci a naproti tomu jsme dohledali i fragmenty ze zničených svazků StB, které byly vedeny na pozdějšího „nepřítele státu“ Miroslava Zikmunda. Na ploše jednoho téměř stoletého života se najednou ukazuje, jak dokáží být dějiny paradoxní a lidské osudy jsou snad pouhým palivem toho nenasytného soukolí historie.
Miroslav Zikmund tvořil nerozlučnou dvojici s Jiřím Hanzelkou. V letech 1947 až 1950 a 1959 až 1964 podnikli ve vozech značky Tatra dvě významné cesty, během kterých navštívili více než 80 zemí. Jsou autory dvaceti knih, mnoha rozhlasových reportáží, 147 dokumentárních, krátkometrážních či televizních filmů a čtyř celovečerních filmů. Kvůli odmítnutí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 dostali od tehdejšího režimu zákaz cestování i publikování a nesměli se účastnit veřejného života.